Vineri, 21 Octombrie 2016 - 05:55 AM Aleg.RO: O noua reducere TVA. Pentru ce vor plati romanii mai putini bani

Antena 3

Taxa pe valoare adaugata pentru serviciile de sport si fitness ar putea sa fie redusa de la 20% la 9% potrivit unui proiect de modificare a Codului fiscal, depus la Senat de deputatii Valeriu Steriu si Eugen Tomac, transmite <a href="http://www .agerpres.ro" target="_blank">Agerpres.

În expunerea de motive, initiatorii sustin ca propunerea de reducere a TVA la 9% pentru serviciile de sport calificat, cheltuielile de fitness si nutritie vine care urmare a unor "statistici alarmante atat in privinta obezitatii, cat si a numarului de sali de fitness pe cap de locuitor in Romania".

"Romania se afla pe locul al III-lea in UE in privinta numarului de obezi si este pe ultimul loc din UE in privinta numarului de sali de fitness pe cap de locuitor. Finantarile publice pentru promovarea sportului si in infrastructura sportiva din ultimii ani sunt dezastruoase. Un tanar din trei nu face deloc sport, iar doua treimi fac sport doar de cateva ori pe luna. La nivel european, statele membre au inteles importanta incurajarii activitatilor fizice, astfel ca zece state membre au adoptat o cota a TVA redusa sau super redusa pentru serviciile de fitness. Acestea sunt: Belgia, Cehia, Danemarca, Irlanda, Malta, Olanda, Polonia, Slovenia, Finlanda si Suedia - cota redusa si Luxemburg - cota super redusa", precizeaza initiatorii in documentul amintit.

Ei adauga ca, potrivit studiului epidemiologic 'Obezitatea in Romania (ORO) - Prevalenta obezitatii si a factorilor de risc ai obezitatii in populatia adulta din Romania', realizat de Asociatia Romana pentru Studiul Obezitatii, obezitatea afecteaza peste 20% dintre cetatenii romani cu varsta peste 18 ani.

"Rezultatele studiului arata o rata a obezitatii de 21,3% si o prevalenta a supraponderii de 31,1% la romanii cu varste cuprinse intre 18 si 79 de ani. Conform analizei, rata obezitatii creste odata cu varsta, astfel ca in timp ce la adultii de pana in 39 de ani obezitatea are o prevalenta de 9,9%, procentul creste la 30,1 la grupa de varsta 40-59 de ani si ajunge la 41,6% la persoanele de peste 60 de ani", se arata in documentul citat.

Initiatorii subliniaza si faptul ca "problemele financiare sunt comune in randul tinerilor", iar propunerea de lege vizeaza incurajarea acestora sa mearga la sala si sa investeasca in sanatate.

"Nu in ultimul rand, incurajarea cererii pentru activitati sportive prin reducerea cotei de TVA va genera noi locuri de munca prin investitiile in deschiderea de noi cluburi de sport sau in extinderea celor existente, locuri de munca ce vor fi ocupate preponderent de tineri, categorie sociala in care somajul atinge 25% in Romania", mai spun initiatorii.

Astfel, propunerea legislativa vizeaza modificarea articolului 291, alin.2, al Legii nr. 227/2015 in sensul introducerii unei noi litere, g indice 1, "serviciile de sport calificat, cheltuielile de fitness si nutritie".

Senatul este prima Camera sesizata in acest caz.

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

O noua reducere TVA. Pentru ce vor plati romanii mai putini bani | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii