Luni, 31 Octombrie 2016 - 05:11 AM Aleg.RO: Un an de la Colectiv: marii vinovati ne sfideaza, sistemul medical de stat continua sa ucida | OPINIE

romanialibera

Mai puteti citi si:

#COLECTIV 1 AN . 30 dintre rani?ii din Colectiv au nevoie de operatii pe cicatrici

La 12 luni de la Colectiv, principalii responsabili candideaza pentru un loc in Parlamentul Romaniei, pe listele PSD. Nu trebuie sa ne facem iluzii: vor fi alesi!

Nicu Banicioiu, la acel moment ministru al Sanatatii, cel care a blocat transportarea ranitilor in strainatate, va fi ales deputat PSD in Iasi. Dupa tragedie, el mintea fara rusine, condamnand la moarte niste oameni care puteau fi salvati: \'Chiar nu avem nevoie de nimic in acest moment. Medicii no?tri pot gestiona situa?ia\'!

Fostul premier Victor Ponta, care abia la 3 noiembrie i-a cerut lui Banicioiu sa accepte ajutorul extern, este primul pe listele PSD din Gorj.

Cat despre complicele lor dr. Raed Arafat, dansul este neatins in functia in care se afla si la momentul catastrofalei interventii din noaptea de 30 spre 31 octombrie: secretar de stat la Departamentul pentru Situatii de Urgenta (DSU). \'Daca a? fi avut un copil l-a? fi dus la unul din spitalele din Bucure?ti, pentru ca nu aveam in alta parte unde sa il duc\', declara el in acele zile, cu o ipocrizie criminala.

Poate ca multi romani s-au obisnuit cu jumatatile de masura si-si spun ca e bine ca am scapat macar de Gabriel Oprea si de primarul Piedone, dar eu cred ca este inacceptabil. Inacceptabil pentru ca, dincolo de aceste figuri triste, sistemul a supravietuit. Este neatins.

Acum un an, au murit 64 de oameni, din care 38 in spitale. Alti 147 au fost raniti si multi dintre ei vor ramane cu traume pe viata. Interventia a fost un dezastru, iar spitalele romanesti erau complet nepregatite pentru a face fata unei astfel de catastrofe umanitare. Nu o spun eu, o spune un raport al Corpului de Control al Guvernului:

\'Lipsa aparenta a unei coordonari reale a opera?iunii de interven?ie, a fost eviden?iata ?i de faptul ca unele echipaje s-au panicat ?i au inceput sa comunice haotic\'.

\'Raportul Direc?iei de Sanatate Publica Bucure?ti con?ine date contradictorii atat in ceea ce prive?te numarul pacien?ilor din fiecare spital, cat ?i in ceea ce prive?te numarul infec?iilor nosocomiale\'.

\'Mecanismul de protec?ie civila al UE nu a fost activat de catre Statul roman, de?i era aplicabil\'.

DSU nu a respectat \'prevederile imperative ale OUG 1/2014 privind unele masuri in domeniul managementului situa?iilor de urgen?a\'. Calificativul Corpului de Control este ca institutia \'a manifestat deficiente\'.

As adauga la raportul Corpului de Control dezvaluirea de acum cateva zile: camera barica de la sectia de arsi de la Floreasca, de 3,4 milioane de lei, era destinata de fapt unor tratamente anti-imbatranire. Achizitia a fost facuta cu banii ministerului Sanatatii, condus de acelasi Nicu Banicioiu.

In spatele acestor informatii seci, se ascund de fapt drame. Tineri morti cu zile, tineri cu arsuri si traume care poate nu vor fi vindecate niciodata. Au murit pentru ca un grup de politicieni si de moguli din sistemul de stat din sanatate nu fac decat sa se foloseasca de acest sistem pentru a se imbogati.

Aici este batalia pe care o duc, acesta este mesajul meu pe care-l repet cat de des pot: sistemul medical de stat trebuie schimbat din temelii daca vreti ca hotia sa fie oprita si oamenii sa nu mai moara cu zile.

Daca la spitalul Floreasca se cumparau cu bani publici echipamente ultra-scumpe pentru operatii estetice si eram mintiti in fata ca este o sectie pentru \'marii arsi\', va inchipuiti ce jaf este in provincie, unde spitalele sunt sub controlul baronilor locali? Se fura mai rau ca la Bucuresti, pentru ca acolo nu exista, de facto, nici presa, nici DNA.

Marcam un an de la Colectiv exact asa cum nu ar fi trebuit sa se intample: cu schimburi de replici politice intre actori care, de fapt, au fost partasi la \'edificarea\' unui sistem criminal.

Nu este, pe fond, nici o diferenta intre Nicu Baniciou si Eugen Nicolaescu de la PNL. Oricum, atacul PNL catre PSD nu va avea vreun efect: liberalii nu sunt credibili, iar alegatorii sunt obligati sa voteze liste de partid, aproape ca pe vremea PCR, deci Banicioiu si Ponta nu pot fi sanctionati.

Nimeni - nici Guvernul, nici PSD, nici PNL si nici mult-prea-laudatul USR - nu vrea sa discute problemele de fond. Acest Executiv, inscaunat de oamenii care au iesit in strada dupa Colectiv: nu s-a atins de Arafat, n-a oprit coruptia legalizata din Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta, nu a rezolvat problema cluburilor care, in caz de incendiu, sunt niste capcane mortale, nu a deranjat cu nimic marea coruptie din spitalele de stat.

Imi permit sa cred ca principala datorie pe care o aveam, noi, societea romana, fata de cei morti la Colectiv era sa-i sanctionam pe vinovati si sa schimbam sistemul astfel incat asemenea drame sa fie irepetabile.

Credeti ca am indeplinit macar unul din aceste obiective?

Telefoane pentru toate buzunarele- Click aici comenteaza sau vezi comentarii /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Un an de la Colectiv: marii vinovati ne sfideaza, sistemul medical de stat continua sa ucida | OPINIE | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii