Luni, 16 Ianuarie 2017 - 05:56 AM Aleg.RO: Ultimul mesaj public al lui Florian Coldea. Ce a transmis prim-adjunctul suspendat al SRI, la trei zile dupa fuga lui Sebastian Ghita

Antena 3

Generalul Florian Coldea a transmis un mesaj public, la trei zile dupa disparitia fostului deputat Sebastian Ghita, in care vorbeste despre amenintarea terorismului, dar si despre anonimii din SRI si necesitatea acceptarii de catre societate a legilor Big Brother .

Potrivit jurnalistilor stiripesurse.ro, Coldea publica ultimul sau editorial, in revista Serviciului Roman de Informatii, la data de 22 decembrie, adica la trei zile dupa disparitia lui Sebastian Ghita.

”Toate aceste initiative, aflate azi in dezbatere sau chiar intr-o faza de blocaj, au suscitat interesul legitim al publicului si al mass-media, motiv pentru care cred ca este important sa existe o cunoastere reala a utilitatii si garantiilor juridice pe care aceste instrumente le ofera cetatenilor pentru protejarea drepturilor si libertatilor cetatenesti.

Personal, consider ca este normal sa existe o anumita tensiune permanenta intre tendinta statelor de a adopta instrumente legislative pragmatice pentru realizarea activitatilor de securitate nationala, si posibilitatea exprimarii unor pareri critice din partea societatii civile, pe linia garantarii drepturilor fundamentale. Am convingerea ca o astfel de tensiune este inerenta unui stat democratic si ea este constructiva pentru toate partile implicate, atata timp cat este sustinuta de dezbateri corecte, purtate cu buna-credinta, cu respect reciproc, cu o cunoastere prealabila a contextului general si a legislatiei comparate” , a scris Florian Coldea, la trei zile dupa disparitia lui Sebastian Ghita.

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Ultimul mesaj public al lui Florian Coldea. Ce a transmis prim-adjunctul suspendat al SRI, la trei zile dupa fuga lui Sebastian Ghita | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii