Vineri, 20 Ianuarie 2017 - 06:02 AM Aleg.RO: USR anunta motiune simpla la adresa Ministrului Justitiei

Antena 3

USR anunta motiune simpla la adresa Ministrului Justitiei, Florin Iordache, dupa scandalul legat de cele doua proiecte normative privind gratierea si modificarea Codului Penal si de Procedura penala . Este prima motiune simpla la adresa unui ministru, din noua Legislatura, scrie Libertatea.

USR considera inacceptabila promovarea de catre Ministerul Justitiei a celor doua proiecte de ordonante de urgenta care legifereaza in domenii fundamentale pentru statul de drept si considera ca Ministerul Justitiei a esuat in incercarea de a justifica urgenta reglementarii cuprinse in cele doua proiecte, a anuntat formatiunea, intr-un comunicat de presa.

De asemenea, USR va inainta un memoriu Ministerului Justitiei, Consiliului Superior al Magistraturii si Parchetului General de pe langa Înalta Curte de Casatie si Justitie in care va arata de ce proiectele celor doua ordonante de urgenta urmaresc interesele unor persoane care detin sau au detinut functii publice si nu pe cele ale societatii, care are nevoie de limitarea fenomenului coruptiei.

”Consideram ca PSD se foloseste abuziv de situatia populatiei penitenciare pentru a carei rezolvare durabila are instrumente administrative, prin convertirea unor spatii dezafectate- precum foste cazarmi- in inchisori, sau legislative, cu initierea unei dezbateri publice privind reforma sistemului penitenciar. USR este deschis sa preia initiative din societatea civila cu acest scop”, mai spun cei de la Uniunea Salvati Romania.

Potrivit parlamentarilor USR., urgenta nu este justificata in niciun fel nici in cazul proiectului de modificare a Codului penal si a Codului de procedura penala.

”În cadrul Comisiei juridice a Camerei Deputatilor, exista discutii in curs pentru lamurirea si modificarea unora dintre articolele ce fac obiectul proiectului de OUG. Consideram ca este democratic ca acest demers, de modificare a celor doua coduri, sa fie lasat Parlamentului, oferind posibilitatea exprimarii unor pozitii avizate din partea tuturor organismelor implicate in procesul de justitie, a partidelor, a mediului academic si din partea societatii civile”, mai anunta USR.

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

USR anunta motiune simpla la adresa Ministrului Justitiei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.61999797821045 seconds.