Luni, 23 Ianuarie 2017 - 06:08 AM Aleg.RO: Protestele, la RTV si Antena 3: „Incendiul nu a reusit, lovitura de stat continua“, „Fiecare protestatar a primit 100 de lei, cainii - 30 de lei“ FOTO VIDEO

adevarul

Toate posturile de stiri au acoperit protestele fata de proiectele de Ordonante de Urgenta privind gratierea si modificarea Codului Penal, la care doar in Bucuresti au participat 20 .000 de oameni, insa Romania TV si Antena 3 au vazut si de aceasta data lucrurile intr-o alta maniera, ambele calificand manifestatiile drept o lovitura de stat.

Televiziunea trustului Intact a afisat burtiera „Lovitura de stat in desfasurare“, in timp ce Mircea Badea a afirmat ca „se incearca prabusirea unui Guvern cu manifestatii de strada“. Mai mult, in platoul Antenei 3 s-a facut o paralela intre tragedia din Colectiv si incendiul din Bamboo, insinuand ca acesta din urma a fost facut dupa „aceeasi reteta“.

„Incendiul nu a reusit, lovitura de stat continua“, „Colectiv - Bamboo 2017. Scenariu bomba!“, a titrat Antena 3, in timp ce Badea a afirmat: „Reteta este aceeasi, arde un club, incendiul este mai nereusit. Coincidenta este prea mare: arde clubul, ies cetatenii pe strada, cade Guvernul.“

FOTO Aurelian Raileanu Facebook

Mai mult, tandemul Badea-Gadea si-a intrebat telespectatorii daca ar iesi in strada pentru a protesta fata de abuzuri, precizand ca unii dintre protestatarii de duminica au avut un comportament de huligani, iar echipamentele Antenei 3 au fost vandalizate. „Am inteles ca unii au strigat: «Antena 3, niste derbedei». Ca sa citam Piata Universitatii: «Mai bine derbedei decat securisti»“, a replicat Gadea, potrivit HotNews.

De cealalta parte, dar in aceeasi nota, Romania TV a pus tunurile pe presedintele Klaus Iohannis, care si-a facut aparitia in mijlocul protestatarilor, gest pe care postul controlat de afaceristul si fostul deputat Sebastian Ghita l-a prezentat astfel: „Iohannis forteaza o lovitura de stat“, „Cum se incearca destabilizarea tarii la nivel inalt“, „Iohannis este amendabil, suspendabil, arestabil“.

Prezentatoarea RTV a dezvaluit „pe surse“ ca protestatarii au fost platiti dupa cum urmeaza: 100 de lei de persoana, copiii „ceva mai putin“ – 50 de lei si pentru caine 30 de lei.

Cateva dintre burtierele afisate de RTV in timpul protestelor, surprinse de Paginademedia.ro.

(823 afiºãri)

· Adevarul
· Alte ºtiri din sursa
Adevãrul

· Alte ºtiri de la ---

Azi: Cea mai cititã ºtire din sursa Adevãrul:

Protestele, la RTV si Antena 3: „Incendiul nu a reusit, lovitura de stat continua“, „Fiecare protestatar a primit 100 de lei, cainii - 30 de lei“ FOTO VIDEO | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Comentariile aparþin autorilor. Nu suntem responsabili pentru conþinutul acestora.