Miercuri, 01 Februarie 2017 - 05:28 AM ARTE: Un proiect cu suflet: Gala LIONS Romania - Cavaleri in lupta impotriva intunericului

romanialibera

Desfasurata pe 21 ianuarie la hotelul Radisson Blu din capitala, Gala Lions a marcat in cadrul unui eveniment festiv plin de bucurie si emotie realizarile Club Lions District 124 Romania de anul trecut, conturand in acelasi timp actiunile la nivel national din cadrul proiectului Cavaleri in lupta impotriva intunericului .

La Gala  au participat invitati din Romania si strainatate, artisti consacrati sau aflati la incept de drum, membrii cluburilor Lions din intreaga tara si ai altor cluburi animati d dorinta de a ajuta si a aduce bucurie si speranta in comunitatile lor,  parteneri si prieteni. Atmosfera elevata, deosebit de antrenanta, numeroasele momente artistice au caracterizat organizarea excelenta a aceastei Gale, avand ca amfitrioni pe Aurelian Temisan si Guvernatorul Lions Club District 124 Romania, doamna Daniela Holzheimer.

Este de consemnat ca Lions  International este cea mai importanta organizatie de voluntariat din lume, membru fondator al ONU, reunind peste 1,5 milioane de membri inregistrati la nivel mondial iar programele Lions sunt prezente in peste 140 de tari din intreaga lume.  LIONS este prescurtarea de la \'Liberty, Intelligence Our People Safety\', referindu-se la acei oameni care, prin gandire libera si inteligenta incearca echilibrarea inechitatilor sociale prin eforturi proprii. Se ghideaza dupa motoul \'We Serve\' ?i, dupa cum spunea la Gala Lions unul dintre pre?edin?ii interna?ionali, dupa principiul \'Acolo unde exista o problema, acolo exista un Lion\'. Gala Lions a avut o incarcatura speciala si datorita faptului ca, in acest an, Clubul Lions  impline?te 100 de ani de existen?a.

Principalele domenii urmarite de aceasta organizatie sunt: educarea tineretului, protec?ia mediului,  protejarea ?i tratarea vederii, eradicarea foamei. Cele 65 de cluburi romane?ti au participat la aceasta provocare intr-o propor?ie care a depa?it media mondiala, fapt care a dus la ob?inerea unei aprecieri oficiale pentru Districtul 124 Romania din partea board-ului international, exprimata chiar in cadrul Galei de catre reprezentantul acestuia.

Este de asemenea de mentionat ca in Romania, voluntariatul este inca in fa?a, dar se poate observa un real progres de la an la an, la ac?iuni participand un numar tot mai mare de  voluntari, de toate varstele iar legisla?ia  are tendin?a de a se alinia la cea europeana.

Gala Lions a prezentat  un proiect de suflet, foarte  ambitios. Prima componenta a acestuia se adreseaza  direct sprijinirii nevazatorilor prin strangerea de fonduri pentru procurarea unei imprimante Braille performante ce va fi donata Asociatiei Nevazatorilor din Romania.

Cea de-a doua vizeaza programul de Screening Oftalmologic Permanent al Districtului Lions Romania si are in vedere verificarea vederii copiilor de varsta scolara ?i pre?colara din intrega tara prin intermediul voluntarilor Cluburilor Lions, utilizand cele mai perfomante aparate de screening de la distanta existente in acest moment pe plan mondial. Intentia este ca in fiecare an sa se efectueze screening in scolile ?i gradini?ele  din Romania pentru un numar de cel putin 120000 de copii. Astfel, copii cu probleme oftalmologice pe care nu stiu sa le explice adultilor, sunt depistati si trimisi catre personal medical specializat pentru tratament si consult aprofundat.

De altfel, o emotie speciala a fost adusa in cadrul Galei Lions de prestatiile muzicale sustinute de tineri nevazatori, ceea ce demonstraza cu prisosinta viabilitatea proiectelor Lions. Oamenii cu dizabilitati au sensibilitati (si in consecinta abilitati) deosebite care merita a fi sustinute, mai ales ca in acest fel pot fi descoperite mari talente.

Anul trecut Lions  a venit in sprijinul ac?iunilor de voluntariat sub egida UNESCO, ac?iuni ce au menirea de a promova Obiectivele Patrimoniului Mondial UNESCO din Romania. Astel, proiectul \'Colors of Bucovina\' – a fost sprijinit de Lions District 124 , ?i a promovat educa?ia artistica pentru toate varstele in preajma obiectivelor Patrimoniului Mondial UNESCO .

In parteneriat cu Galeria Alexandra's ac?iunea de anul trecut a fost realizata in vederea promovarii ultimului obiectiv introdus pe lista Patrimoniului UNESCO (2010)  – Manastirea Sucevi?a, monument de o inestimabila valoare artistica,  numit de Henry Paul \'testamentul artei moldovene?ti din secolul al XVI-lea \'.

Pictori din Ucraina, Germania, Cehia, Republica, Moldova ?i Romania au pictat impreuna cu copiii ?i ?inerii din Sucevi?a, Patrauti ?i Gura Humorului, realizand picturi prin care Dulcea Bucovina vibreaza ?i canta prin forma ?i culoare.  Pictorii aflati in tabara \'Colours of Bucovina\' au donat  lucrarile realizate la Sucevita, mai ales cand au aflat ca destinatia lor va fi de licitare in cadrul Galei si astfel de strangere de fonduri destinate activitatilor caritabile desfasurate de Lions Club District 124 la nivel national.

comenteaza /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Un proiect cu suflet: Gala LIONS Romania - Cavaleri in lupta impotriva intunericului | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii