Joi, 16 Februarie 2017 - 05:30 AM Aleg.RO: Valeriu Zgonea, fost presedinte al Camerei Deputatilor, pus sub control judiciar pentru o perioada de 60 de zile

AMOS News

"Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie – Serviciul Teritorial Ploiesti au dispus punerea in miscare a actiunii penale si luarea masurii controlului judiciar pentru o perioada de 60 de zile, incepand cu data de 15 februarie 2017, fata de inculpatul Zgonea Valeriu – Stefan, vicepresedinte, in perioada 2010-2012, si ulterior presedinte al Camerei Deputatilor din cadrul Parlamentului Romaniei in legislatura 2012-2016, pentru infractiunea de trafic de influenta", arata DNA .

Totodata, s-a dispus efectuarea urmaririi penale fata de Dumitru Dobrica, consilier in cadrul Consiliului Judetean Buzau in perioada iunie 2004-decembrie 2013 si administrator/actionar al unei societati comerciale, pentru cumparare de influenta.

In ordonantele procurorilor se arata ca exista date si probe din care rezulta suspiciunea ca, din iulie 2012, de cand Zgonea a fost numit in functia de presedinte al Camerei Deputatilor, Dobrica i-a promis, iar Zgonea a acceptat foloase necuvenite in schimbul interventiei pe langa functionarii publici asupra carora a lasat sa se creada ca are influenta, in vederea numirii unei rude a lui Dobrica intr-o importanta functie publica.

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 524002, "containerid": "crt-524002"}); /* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrozfqlkunfuj', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' });

Ulterior, Zgonea ar fi primit de la Dobrica foloase necuvenite in suma de aproximativ 52.000 de lei, reprezentand contravaloarea unor servicii de turism (excursie de 4 zile la Viena in intervalul 16-19.05.2013) si cheltuieli legate de construirea unei case de vacanta in judetul Covasna.

In aprilie 2013, ca urmare a demersurilor facute de Zgonea, persoana respectiva a fost numita in functia de presedinte al Centrului National de Management pentru Societatea Informationala din cadrul Ministerului pentru Societatea Informationala, desi nu avea pregatire de specialitate in domeniu.

Ulterior, tot ca urmare a demersurilor facute de Zgonea, persoana respectiva si-a pastrat functia la nivelul administratiei publice centrale, fiind numita, la data de 23.01.2014, in functia de subsecretar de stat in cadrul Ministerului Comunicatiilor si Societatii Informationale.

Surse judiciare au declarat corespondentului MEDIAFAX ca dosarul in care a fost citat miercuri la DNA Ploiesti fostul presedinte al Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, este deschis pentru trafic de influenta, acesta avand calitatea de suspect, pentru ca ar fi intervenit pentru numirea unui secretar de stat.

Valeriu Zgonea, fostul presedinte al Camerei Deputatilor, a fost audiat, miercuri, la DNA Ploiesti.

Surse judiciare declarau corespondentului MEDIAFAX ca dosarul in care a fost citat miercuri la DNA Ploiesti fostul presedinte al Camerei Deputatilor este deschis pentru trafic de influenta, acesta avand calitatea de suspect, pentru ca ar fi intervenit pentru numirea unui secretar de stat.

Citeste si: EXCLUSIV: Agentul Guvernamental la Curtea de Justitie a UE: Nu riscam acum sanctiuni financiare din cauza “Legii 51%", care obliga comerciantii sa vanda cel putin 51% produse locale Citeste si: DNA: Nicusor Constantinescu, fost presedinte al Consiliului Judetean Constanta, cercetat in trei dosare noi de trafic de influenta Citeste si: Acordul comercial UE-Canada (CETA) a fost aprobat de Parlamentul European/ Romanii vor calatori fara vize in Canada din decembrie 2017 Citeste si: Liviu Dragnea, la ICCJ pentru un nou termen in dosarul de instigare la abuz in serviciu: "Ma consider nevinovat". Trei inculpati din dosar si-au recunoscut faptele

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrotnnegklgxj', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.All site.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrowmgocnrrsk', {myMaster: 'cUFVIc8hnWY12MT8qto9goLrcsx61X63Ya0wDgWCtY7.B7' });

Share pe Facebook

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Valeriu Zgonea, fost presedinte al Camerei Deputatilor, pus sub control judiciar pentru o perioada de 60 de zile | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii