Joi, 16 Februarie 2017 - 05:30 AM Aleg.RO: Fiica lui Dumitru Dobrica, dupa punerea sub control judiciar a lui Zgonea: Numirea mea in functia de subsecretar de stat s-a facut la propunerea PSD

AMOS News

''Am primit mai multe intrebari legate de dosarul DNA in care sunt citati Valeriu Zgonea si tatal meu, Dumitru Dobrica . Numirea mea in functia de subsecretar de stat, a fost facuta la propunerea PSD si a respectat toate prevederile legale. Nu cunosc nimic in legatura cu lucrurile care sunt scrise de DNA in comunicatul referitor la acest dosar. In acest moment nu am nicio calitate in acest dosar. Am incredere in corectitudinea justitiei in Romania'', a scris Ionela Dobrica miercuri pe Facebook.

Aceasta are 27 de ani si este in prezent deputat din partea PSD. Ea este licentiata in inginerie civila la Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti, Facultatea de Cai Ferate, Drumuri si Poduri. In perioada ianuarie 2014 - decembrie 2015 a fost subsecretar de stat in Ministerul Comunicatiilor si pentru Societatea Informationala, dupa ce anterior a detinut functia de presedinte al Centrului National de management pentru Societatea Informationala.

Procurorii DNA Ploiesti au luat masura controlului judiciar pentru o perioada de 60 de zile fata de Valeriu Zgonea, fostul presedinte al Camerei Deputatilor, acesta fiind cercetat pentru pentru trafic de influenta, dupa ce ar fi intervenit pentru numirea unui secretar de stat.

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 524002, "containerid": "crt-524002"}); /* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrormipfomkid', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

"Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie – Serviciul Teritorial Ploiesti au dispus punerea in miscare a actiunii penale si luarea masurii controlului judiciar pentru o perioada de 60 de zile, incepand cu data de 15 februarie 2017, fata de inculpatul Zgonea Valeriu – Stefan, vicepresedinte, in perioada 2010-2012, si ulterior presedinte al Camerei Deputatilor din cadrul Parlamentului Romaniei in legislatura 2012-2016, pentru infractiunea de trafic de influenta", arata DNA.

Totodata, s-a dispus efectuarea urmaririi penale fata de Dumitru Dobrica, consilier in cadrul Consiliului Judetean Buzau in perioada iunie 2004-decembrie 2013 si administrator/actionar al unei societati comerciale, pentru cumparare de influenta.

In ordonantele procurorilor se arata ca exista date si probe din care rezulta suspiciunea ca, din iulie 2012, de cand Zgonea a fost numit in functia de presedinte al Camerei Deputatilor, Dobrica i-a promis, iar Zgonea a acceptat foloase necuvenite in schimbul interventiei pe langa functionarii publici asupra carora a lasat sa se creada ca are influenta, in vederea numirii unei rude a lui Dobrica intr-o importanta functie publica.

Ulterior, Zgonea ar fi primit de la Dobrica foloase necuvenite in suma de aproximativ 52.000 de lei, reprezentand contravaloarea unor servicii de turism (excursie de 4 zile la Viena in intervalul 16-19.05.2013) si cheltuieli legate de construirea unei case de vacanta in judetul Covasna.

In aprilie 2013, ca urmare a demersurilor facute de Zgonea, persoana respectiva a fost numita in functia de presedinte al Centrului National de Management pentru Societatea Informationala din cadrul Ministerului pentru Societatea Informationala, desi nu avea pregatire de specialitate in domeniu.

Ulterior, tot ca urmare a demersurilor facute de Zgonea, persoana respectiva si-a pastrat functia la nivelul administratiei publice centrale, fiind numita, la data de 23.01.2014, in functia de subsecretar de stat in cadrul Ministerului Comunicatiilor si Societatii Informationale.

Citeste si: Valeriu Zgonea, fost presedinte al Camerei Deputatilor, pus sub control judiciar pentru o perioada de 60 de zile Citeste si: Liviu Dragnea sustine ca el a decontat politic criticile aduse Guvernului pe OUG 13: Niciodata n-o sa ma vedeti sa ma delimitez de Guvern Citeste si: Curtea de Apel Pitesti a amanat pronuntarea in procesul privind casa familiei Iohannis

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrotlppdvnoaf', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrowkijqxdkqk', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

Share pe Facebook

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Fiica lui Dumitru Dobrica, dupa punerea sub control judiciar a lui Zgonea: Numirea mea in functia de subsecretar de stat s-a facut la propunerea PSD | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.65698194503784 seconds.