Vineri, 17 Februarie 2017 - 05:45 AM Aleg.RO: Horia Georgescu, fost sef ANI, acuzat de abuz in serviciu in noul dosar ANRP: Nu am incalcat nicio lege

Bursa

"Valorile supraevaluate, daca au fost, dar nu cred ca este cazul, sunt responsabilitatea celor care le-au facut . Din punctul meu de vedere, eu nu am incalcat nicio lege. Nu am dat declaratii. Am calitatea de suspect pentru abuz in serviciu. Pe domnul Rotaru nu-l cunosc Eu sunt acuzat de faptul ca nu mi-am indeplinit niste atributii de serviciu, dar eu nu am incalcat nicio lege. Eu, din punctul meu de vedere, puteam sa aprob sau sa trimit spre evaluare. (...)Nu era niciun element care sa indice acest lucru (n.r. supraevaluarea) deoarece aceste dosare aveau filtre: primarie, prefectura, aparat tehnic al ANRP-ului, directie juridica. Daca erau probleme, acestia semnalau aceste lucruri", a declarat Horia Georgescu dupa ce a luat la cunostinta acuzatiile.

Horia Georgescu este judecat intr-o alta cauza ANRP, fiind acuzat de abuz in serviciu in legatura cu activitatea de membru al Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor, calitate detinuta inainte de a prelua conducerea ANI.

In aceeasi cauza a fost audiat si omul de afaceri Mihai Rotaru. Surse judiciare au declarat pentru MEDIAFAX ca audierea sa are legatura cu un nou dosar ANRP, existand suspiciuni potrivit carora acesta ar fi fost unul dintre beneficiarii unor supraevaluari a trei terenuri din Bistrita.

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 524002, "containerid": "crt-524002"}); /* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroonpfjlgpdy', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

Prejudiciul in acesta caz este estimat la 17 de milioane de euro, au precizat sursele citate.

15 persoane sunt vizate de ancheta, au precizat pentru MEDIAFAX surse judiciare, fiind vorba despre membri ai comisiei ANRP, evaluatori, cesionari de drepturi litigioase si beneficiar. Faptele ar fi fost comise in anul 2009.

Omul de afaceri Mihai Rotaru este cercetat intr-o alta cauza a DNA, fiind acuzat ca i-a dat mita 600.000 de euro fostului deputat PNL Ioan Oltean pentru a interveni la ANRP in favoarea sa. Rotaru ar fi obtinut de la ANRP o despagubire de aproape 109 milioane de lei pentru un teren care, potrivit procurorilor, a fost supraevaluat cu peste 87 de milioane de lei.

Citeste si: Fostul presedinte al ANI Horia Georgescu a fost la Politie, pentru controlul judiciar Citeste si: Dorin si Alin Cocos, intre denuntatorii din dosarul lui Horia Georgescu Citeste si: Prejudiciul estimat in dosarul lui Horia Georgescu, majorat cu aproximativ zece milioane de euro. Procurorii au stabilit ca statul a fost pagubit cu 84 de milioane de euro

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrovdgqfjqmdt', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroycpjcmgity', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

Share pe Facebook

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Horia Georgescu, fost sef ANI, acuzat de abuz in serviciu in noul dosar ANRP: Nu am incalcat nicio lege | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii