Miercuri, 22 Februarie 2017 - 05:35 AM Aleg.RO: Video Premierul Grindeanu: Ministerul Sanatatii a fost notificat de un an pe lipsa unor medicamente si nu s-a luat nicio masura

jurnalulnational

”Am discutat despre prioritatile pe care le are Ministerul Sanatatii in continuare, despre ceea ce avem de facut conform programului de guvernare, despre situatia pe care a gasit-o domnul ministru aici, despre solutiile pe care le are pe diverse componente, despre investitii, despre ceea ce inseamna acorduriloe cu Banca Mondiala si Banca Europeana de Investitii, astefl incat aceste sume, investitii, bugetul – care e mai mare decat anul trecut pe domeniul sanatatii – sa fie folosite conform prioritatilor pe care noi le-am prevazut in programul de guvernare . Prioritatiile pe sanatate sunt investitiile, vorbim de acel acord cu Banca Mondiala de 250 de milioane care este extrem de important pentru noi, spitalele regionale prinse in programul de guvernare si in primul rand, vorbim de cele 3 din acordul cu Banca Mondiala si bineinteles tot ceea ce inseamna problema cealalata – problema medicamentelor – mi s-a prezenat in mare. Lucrurile nu sunt foarte simple la Ministerul Sanatatii si treneaza de un an de zile anumite probleme care trebuie urgent rezolvate”, a declarat Sorin Grindeanu dupa vizita de lucru la Ministerul Sanatatii.

El a dat ca exemplu de probleme constatate la Ministerul Sanatatii lipsa unor medicamente.

”Ministerul Sanatatii a fost notificat in ianuarie anul trecut pe lipsa anumitor medicamente si nu s-a luat nici o masura. S-au demarat acum toate procedurile, astfel incat tot ce a semnalat presa pe anumite componente sa fie remediat. Mi se pare cea mai grava situatie”, a apreciat Grindeanu.

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 524002, "containerid": "crt-524002"}); /* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrormipfomkid', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

Intrebat de ce reprezentantii Ministerului Sanatatii nu mai raspund pe aplicatia www.lipsamedicamente.ro incepand cu 10 ianuarie, premierul a afirmat ca: ”Probabil ca relationarea a fost foarte buna, dar solutiile, apropos de notificarile pe care Ministerul Sanatatii le-a avut de un an pe lipsa anumitor medicamente, solutiile pentru rezolvarea acestei lipse au lipsit”.

De asemenea, Sorin Grindeanu a vorbit si despre scaderea preturilor la medicamente cu 35%.

”Stiu problema, am urmarit-o. A fost dezbatere publica. In urma cu o saptamana sau cu zece zile. Preturile vor fi hotarate si conform a ceea ce noi ne-am propus, dar si acord si cu producatorii si cu asociatiile de pacienti. Eu stiu ca la acea dezbatere publica au fost prezente inclusiv asociatiile de pacienti. In perioada imediat urmatoare domnul ministru, ministerul vor veni cu o solutie. (...) Eu subliniez ca tot ceea ce va hotari Ministerul Sanatatii va si in acord si cu asociatiile de pacienti si cu producatorii. Noi nu vrem sa ajungem in situatia in care pe anumite componente sa avem distorsiuni in piata. Asta va fi o chestiune care, pe termen scurt, sa venim cu solutii prin dialog”, a precizat premierul.

Grindeanu a fost chestionat si despre posibila intentie ca Executivul sa taie unele sporuri la bugetari.

”Am discutat si despre salarizare cu domnul ministru, mi-a prezentat situatia. Toate aceste distorsiuni nu sunt doar in sanatate. Si la educatie avem asemenea situatii si in alte domenii de bugetari. Vor fi rezolvate prin Legea salarizarii unice astfel incat aceste distorsiuni sa fie reglate. Am avut o discutie aparte. Ministerul Sanatatii face parte din comitetul interministerial care lucreaza la Legea salarizarii unice”, a conchis premierul.

La ora transmiterii acestei stiri, premierul se afla in vizita de lucru la Ministerul Transporturilor, urmand sa mearga apoi la Ministerul Educatiei Nationale.

Citeste si: Traian Basescu avertizeaza Senatul ca legifereaza alocari de contracte care au la baza coruptie Citeste si: OUG 14/2017 va fi votata in plenul Camerei Deputatilor/ Proiectul de respingere a OUG 13, avizat favorabil in Comisia juridica Citeste si: Eugen Nicolicea: Sedinta Comisiei juridice convocata pentru respingerea OUG 13, amanata dupa votul final

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrotlppdvnoaf', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrowkijqxdkqk', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

Share pe Facebook

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Video Premierul Grindeanu: Ministerul Sanatatii a fost notificat de un an pe lipsa unor medicamente si nu s-a luat nicio masura | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii