Miercuri, 22 Februarie 2017 - 05:35 AM Aleg.RO: Ministrul interimar al Justitiei, Ana Birchall: „Justitia nu trebuie sa devina un camp de batalie pentru mize politice”

Antena 3

Ministrul interimar al Justitiei, Ana Birchall, a declarat, marti, ca prin votul din Camera Deputatilor in privinta Ordonantelor de urgenta emise de Guvern 13/2016 si 14/2016 referitoare la Codurile Penale se poate pune punct discutiei publice pe aceasta tema, subliniind ca justitia nu trebuie sa devina "un camp de batalie pentru mize politice" .

"Eu cred ca prin votul Camerei Deputatilor astazi se poate pune punct definitiv discutiei publice legate de cele doua ordonante. Pozitia Guvernului a fost exprimata si prin votul de astazi si anume s-a sustinut abrogarea ordonantei 13 si, in consecinta, eu sper ca din dezbaterile din spatiul public pe aceasta tema vor fi luate in considerare lucrurile constructive, dar mi-as dori foarte mult ca justitia sa nu devina un camp de batalie pentru mize politice", a afirmat Birchall, la Parlament.

Ea a spus ca justitia este extrem de importanta in Romania si trebuie sa se asigure atat instrumentele necesare, cat si respectarea drepturilor si libertatilor fundamentale ale oamenilor.

"Eu cred ca este un lucru normal intr-o societate si imi exprim speranta ca discutiile care vor continua atat pe legile justitiei si in Parlament si intr-o discutie mai larga la nivelul societatii vor conduce in a avea aceasta balanta in respectarea drepturilor si libertatile fundamentale ale oamenilor si, pe de alta parte, a acorda acele instrumente necesare pentru a continua lupta impotriva coruptiei, impotriva criminalitatii organizate, a terorismului, a traficului de persoane etc.", a adaugat Birchall.

Ea a subliniat ca justitia se face exclusiv in sala de judecata.

"Din punctul meu de vedere, justitia se face exclusiv in sala de judecata pe baza probatoriului existent la un dosar, fie ca vorbim de un dosar intr-o cauza penala, civila sau administrativa. Justitia se face exclusiv in sala de judecata si haideti cu totii sa ne asezam la aceeasi masa, sa contribuim constructiv, cu buna credinta, cu expertiza fiecare dintre noi (...) astfel incat justitia din Romania sa nu devina acel camp de batalie cu mize mici politice, dar care pot sa faca mult rau societatii. Acesta este punctul meu de vedere in calitate de om de drept si care respecta aceasta profesie", a mai spus Ana Birchall.

"Haideti sa invatam din greselile trecutului pentru a construi prezentul si viitorul", a adaugat aceasta.

Referitor la ancheta DNA legata de ordonanta 13, Birchall a afirmat ca nu comenteaza o ancheta in curs.

"Fiind o ancheta in curs, va dati seama ca nu-mi permit sa comentez o ancheta in curs. Va aduc aminte care este misiunea mea la conducerea interimara a Ministerului: buna functionare a Ministerului", a adaugat Ana Birchall.

În privinta numirii unui nou ministru al justitiei, Ana Birchall a spus ca are incredere in decizia presedintilor coalitiei la guvernare si a premierului.

"Eu am incredere in decizia pe care presedintii de coalitie impreuna cu premierul o vor lua. Nu-mi permit sa speculez pe aceasta tema. Sunt convinsa ca oricine va veni la carma ministerului va face treaba buna cu buna credinta (...)", a spus Birchall.

El a mentionat in acest sens asigurarea instrumentelor legale pentru lupta impotriva coruptiei, pentru combaterea crimei organizate, a terorismului, a traficului cu persoane, a spalarii banilor, impreuna cu respectarea libertatilor si drepturilor fundamentale ale omului.

Camera Deputatilor, in calitate de for decizional, a respins marti OUG 13/2016 si a aprobat OUG 14/2016.

Sursa: Agerpres

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Ministrul interimar al Justitiei, Ana Birchall: „Justitia nu trebuie sa devina un camp de batalie pentru mize politice” | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.70119690895081 seconds.