Joi, 23 Februarie 2017 - 05:35 AM Aleg.RO: Insolventa va asigura... retrogradarea

Bursa      Liga 1 la fotbal va scapa de una dintre cele mai mari nenorociri, atat pentru echipe cat si pentru jucatori, din ultimul deceniu: insolventa . Comisia de Licentiere din cadrul FRF a hotarat ca orice echipa din Liga 1 care se afla deja in insolventa sau care va intra pe parcursul unei editii de campionat sa fie retrogradata in liga secunda incepand din sezonul 2018-2019. Practic se va inchide o portita aparent salvatoare, dar care a produs doar pagube. Chiar daca exista un exemplu fericit, cel al clubului Dinamo, care a reusit sa iasa din insolventa dupa ce si-a achitat datoriile, cele mai multe echipe care au apelat la aceasta solutie s-au afundat si mai rau in probleme, marea majoritate intrand in faliment si disparand de pe harta fotbalului.
     In plus, sunt evitate si situatiile din ultimii ani, cand echipele aflate in insolventa si ajunse in play-off n-au putut juca in cupele europene. In acest moment, in prima divizie sunt patru echipe in insolventa: Gaz Metan Medias, Pandurii Targu Jiu, ASA Targu Mures si CFR Cluj. Cluburile nu se pot plange ca au fost luate pe nepregatite, la finele editiei trecute de campionat, presedintele FRF, Razvan Burleanu anunta ca vor fi luate masuri impotriva echipelor aflate in insolventa: "O mare problema in fotbalul romanesc este cea legata de insolventa. In urmatoarele doua reuniuni ale Comitetului Executiv vreau sa discutam acest aspect si sa luam si niste masuri concrete. Cluburile aflate in insolventa nu vor mai putea juca in Cupa Romaniei si nici in play-off-ul Ligii I. Apoi urmeaza depunctarea echipelor, iar din sezonul 2018-2019, cluburile vor fi retrogradate in liga a doua sau a treia".
     In urma cu un an, Asociatia Fotbalistilor Amatori si Nonamatori din Romania anunta ca a obtinut o mare victorie in "meciul" cu insolventa: "Veste excelenta pentru toti fotbalistii care joaca in Romania. La initiativa AFAN, Camera Deputatilor a aprobat modificarea Legii insolventei, in sensul ca jucatorii pot rezilia unilateral contractul cu un club aflat in insolventa! Daca au justa cauza (minim 90 de zile de neplata de la scadenta si neachitarea a minim 75% din drepturile financiare), fotbalistii pot depune, la Comisia Nationala de solutionare a Litigiilor, cerere de constatare a incetarii relatiilor contractuale pentru justa cauza. Pana acum, CNSL interpreta eronat prevederile legii insolventei, suspendand litigiile dintre jucatori si cluburi care aveau ca obiect denuntarea relatiilor contractuale.Sunt multe cazuri in care jucatorii au fost blocati de cluburile in insolventa si nu au putut pleca la alte echipe, desi erau neplatiti cu lunile!"
      Directorul Departamentului de Licentiere din cadrul FRF, Viorel Duru a declarat in repetate randuri ca echipele aflate in insolventa sunt mai aproape de faliment decat de salvare, dar fara masuri dure din partea forurilor competente, insolventa reprezenta o asa zisa ultima sansa de salvare. CFR Cluj, Dinamo, Otelul, Rapid Bucuresti, Universitatea Cluj, Petrolul Ploiesti, FC Brasov , Poli Timisoara, FC Arges, Gloria Bistrita, Farul Constanta, UTA sunt cluburile cunoscute intrate in insolventa in ultimii ani, mare parte din ele ajungand in cele din urma in faliment.

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Insolventa va asigura... retrogradarea | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii