Miercuri, 01 Martie 2017 - 05:39 AM Aleg.RO: Primaria Cluj-Napoca trebuie sa plateasca despagubiri soferilor care si-au stricat masinile in gropi

romanialibera

O societate de asigurare din Cluj-Napoca a dat in judecata Primaria Cluj-Napoca incepand cu anul 2008 si a solicitat plata a 55 .000 de lei, ca o masura de recuperare a banilor, dupa ce a platit aceasta suma catre 19 soferi care au reclamat ca si-au stricat masinile in gropile de pe strazile municipiului.

Instantele de la Judecatoria Sectorului I Bucuresti, Judecatoria Cluj-Napoca si Tribunalul Cluj au dat castig de cauza societatii respective, motivand ca vina pentru starea strazilor apartine Primariei.

Reprezentantii Primariei Cluj-Napoca au declarat, marti, corespondentului MEDIAFAX ca din suma totala de 55.000 de lei au fost efectuate plati in ultima perioada, in functie de sentintele ramase definitive emise de magistrati.

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 524002, "containerid": "crt-524002"}); /* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroonpfjlgpdy', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

„Pe rolul instantelor clujene mai sunt procese in diverse faze pe tema despagubirilor privind avarierea unor masini din cauza gropilor de pe strazi”, au spus sursele citate.

Societatea de asigurare a solicitat, in 2010, in instanta, Judecatoriei Sectorului I Bucuresti obligarea Consiliului Local Cluj-Napoca la plata sumei totale de 54.929,49 lei reprezentand despagubiri achitate intr-un numar de 19 dosare de dauna, suma la care s-a solicitat adaugarea dobanzii legale calculate, in unele cazuri, incepand cu noiembrie 2008.

In 7 martie 2016 Tribunalul Cluj a obligat Consiliul Local sa achite pentru un singur dosar de dauna 5.691 lei ca despagubiri, 3.585 lei dobanda legala si 4.862 lei reprezentand cheltuieli de judecata, sumele fiind aprobate, marti, in sedinta Consiliului Local Cluj-Napoca.

Instanta a retinut, in acest caz, faptul ca un sofer a condus masina in 25 februarie 2008 pe strada Oasului din Cluj-Napoca si a intrat intr-o groapa, avariind partea din fata a autovehicolului.

„Din raportul de experiza tehnica reiese ca starea drumului public a cauzat socul mecanic ce a condus la producerea daunelor. (...) Drumul local pe care s-a produs evenimentul rutier nu era mentinut intr-o stare tehnica corespunzatoare, ceea ce era responsabilitatea administratorului drumurilor si anume a Consiliului Local Cluj-Napoca”, au aratat magistratii clujeni.

Intr-un alt dosar de daune se mentioneaza ca un alt sofer a condus masina pe Bulevardul Muncii din Cluj-Napoca in data de 3 mai 2008, iar aceasta a suferit avarii la scutul motor si la baia de ulei dupa ce a intrat intr-o groapa. Societatea de asigurare a achitat costul reparatiilor si s-a indreptat in instanta asupra Primariei Cluj-Napoca pentru recuperarea sumei de 1.718 lei.

„Instanta apreciaza ca prin nerespectarea obligatiei de a mentine drumurile pe care le administreaza in stare tehnica corespunzatoare desfasurarii traficului in conditii de siguranta, Consiliul Local Cluj-Napoca se face vinovat de producerea evenimentului de pe Bulevardul Muncii soldat cu avarierea autoturismului. Daca ar fi procedat prin semnalizarea cu indicatoare rutiere a existentei unei gropi in carosabil care sa avertizeze conducatorii auto sau daca ar fi procedat la astuparea gropii exista posibilitatea evitarii producerii evenimentului soldat cu avarierea autoturismului”, se mentioneaza in sentinta Judecatoriei Cluj-Napoca din 28 februarie 2013.

Citeste si: Deputatii s-au pronuntat asupra INTRODUCERII poligonului si a traseului de noapte la examenul pentru permis auto Citeste si: CCR constata ca inca un articol din Codul de Procedura Penala e neconstitutional Citeste si: ANI a sesizat DNA Cluj pentru cercetarea viceprimarului Cluj-Napoca pentru conflict de interese Citeste si: Judetul Constanta, parte civila intr-un nou dosar DNA, impotriva lui Nicusor Constantinescu Citeste si: Patriarhia Romana reactioneaza la eventuala oficializare a asa-zisului „parteneriat civil”

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrovdgqfjqmdt', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroycpjcmgity', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

Share pe Facebook

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Primaria Cluj-Napoca trebuie sa plateasca despagubiri soferilor care si-au stricat masinile in gropi | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii