Miercuri, 15 Martie 2017 - 04:56 AM Aleg.RO: Tribunalul Prahova decide daca emite un nou mandat de arestare in lipsa pe numele lui Sebastian Ghita

Bursa

Magistratii Tribunalului Prahova decid, marti, daca admit cererea procurorilor DNA Ploiesti de emitere a unui nou mandat de arestare in lipsa pe numele Sebastian Ghita, in cel de-al cincilea dosar deschis de DNA pe numele acestuia .

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 526153, "containerid": "crt-526153" });

Potrivit Tribunalului Prahova, magistratii instantei se pronunta, marti, in cel mai nou dosar al lui Sebastian Ghita, in care procurorii DNA Ploiesti au cerut arestarea sa in lipsa.

Judecatorii au amanat decizia de doua ori, prima data in 28 februarie, intrucat fostul deputat nu a fost citat.

"In ceea ce il priveste pe inculpatul Ghita Sebastian Aurelian, fata de care s-a solicitat arestarea in lipsa, judecatorul de drepturi si libertati a constatat faptul ca procedura nu este legal indeplinita, dispunind disjungerea cauzei fata de acest inculpat", se arata in incheierea de sedinta.

A doua oara judecatorii au amanat decizia in 6 martie, deoarece lipsea dosarul de urmarire penala, acesta fiind la Curtea de Apel Ploiesti, unde se judeca contestatia la masura controlului judiciar facuta de Cristian Anastasescu si Bogdan Padiu, ambii urmariti penal in acelasi dosar.

In cel de-al cincilea dosar deschis de DNA pe numele lui Sebastian Ghita, procurorii DNA Ploiesti cer arestarea in lipsa pentru fostul deputat, acesta fiind acuzat de interventii contra-cost pentru acordarea unor contracte IT cu statul unor firme, unul dintre cei la care ar fi intervenit fiind fostul premier Victor Ponta.

"In perioada 2007 - 2014, Ghita Sebastian Aurelian, in mod direct, a pretins de la reprezentantii SC Siveco Romania SA si a primit, in mod indirect de la acestia suma de 22.872.321,21 lei (bani insusiti), respectiv suma de 24.620.988,85 lei (bani folositi pentru cresterea artificiala a cifrei de afaceri a S.C. Asesoft International S.A. si S.C. Teamnet International S.A., pentru aceasta din urma si in scopul determinarii reprezentantilor Bancii Mondiale sa achizitioneze actiuni la acest agent economic si sa-i acorde un credit in valoare de 10 milioane euro), cu sprijinul reprezentantilor/angajatilor S.C. Asesoft International S.A., S.C. Teamnet International S.A., S.C. Expert One Research S.R.L. si S.C. 360 Revolution S.R.L., semnatari ai documentelor, prin simularea unor relatii comerciale intre S.C. Siveco Romania S.A. si societatile comerciale mentionate respectiv, constand in achizitionarea fictiva de servicii IT, promitand in schimb ca isi va exercita influenta asupra factorilor decizionali si functionarilor publici din cadrul Ministerului Economiei si Comertului, CNAS, Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara, Spitalului Judetean de Urgenta Ploiesti, Consiliului Judetean Tulcea, Consiliului Judetean Brasov, respectiv promitand ca va interveni la primul ministru al Romaniei Ponta Victor Viorel, ministrul agriculturii Valeriu Tabara, ministrii Comunicatiilor si Societatii Informationale, Zsolt Nagy si Valerian Vreme, ministrii sanatatii Eugen Nicolaescu si Nicolae Banicioiu, directorul CNAS, Doru Badescu, directorul general APIA, Doru Nechiti, in vederea atribuirii si derularii in bune conditii (fara impedimente la acordarea platilor) a contractelor finantate din fonduri publice incheiate cu SC Siveco Romania SA", se arata intr-un document din dosarul procurorilor.

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Tribunalul Prahova decide daca emite un nou mandat de arestare in lipsa pe numele lui Sebastian Ghita | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.61563420295715 seconds.