Miercuri, 02 Februarie 2005 - 10:10 AM Aleg.RO: Măsurile de executare silită nu vor mai fi înscrise în cazierul fiscal

AMOS News Inscrierile in cazierul fiscal al firmelor vor viza numai datele privind sanctiunile ramase definitive si irevocabile, iar certificatele nu vor mai contine informatii privind masurile de executare silita. Persoanele fizice si asociatiile familiale care desfasoara activitati independente vor plati pentru eliberarea cazierului fiscal, necesar inregistrarii in Registrul Comertului, o taxa de 50.000 de lei. Cazierul fiscal reprezinta evidenta persoanelor fizice si juridice, precum si a asociatilor, actionarilor si reprezentantilor legali ai persoanelor juridice care au savarsit fapte sanctionate de legile financiare, fiscale si vamale.

Singura interdictie prevazuta de lege este interzicerea infiintarii societatilor respective, in cazul in care asociatii, actionarii sau reprezentantii acestora sunt inregistrati in cazierul fiscal cu fapte de natura penala. Evidenta este organizata, in format electronic, de Ministerul Finantelor la nivel central si la nivelul directiilor generale ale finantelor publice judetene si al municipiului Bucuresti.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Măsurile de executare silită nu vor mai fi înscrise în cazierul fiscal | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii