De luni, RADET va ingheta caloriferele datornicilor din Capitala [1]

De luni, RADET va ingheta caloriferele datornicilor din Capitala RADET va demara debransarea de la sistemul centralizat de incalzire a 800

.000 de bucuresteni, din cauza datoriilor de 800 miliarde de lei vechi. Potrivit presedintelui Federatiei Asociatiilor de Proprietari, Radu Opaina, administratorii nu au fost instiintati ce anume trebuie sa faca A CARMEN RUSU Bucurestenii care au datorii la intretinere vor indura gerul din locuinte, daca pana maine nu isi achita datoriile. In aceasta situatie se afla 800.000 de oameni din peste 100 de blocuri, adica mai mult de jumatate dintre bucuresteni, intruca t RADET asigura incalzirea la 1.279.725 de locuitori. Datornicii au fost pasuiti o saptamana, insa data scadenta se apropie, iar de luni RADET va incepe debransarile. „Avem datorii istorice, de luni intregi, chiar de ani la rand, de 800 miliarde de lei vechi, care trebuie recuperate pana maine“, ne-a declarat Virgil Ramba (foto), directorul RADET. Negocieri fara administratori Presedintele Federatiei Asociatiilor de Proprietari, Radu Opaina, sustine ca RADET nu le-a spus administratorilor ce trebuie sa faca, iar proprietarii nu au fost anuntati sa-si plateasca datoriile pana maine. „Nici o asociatie de proprietari nu a fost instiintata de RADET, desi era obligata sa o faca, iar proprietarii nu au stiut ce sa faca“, ne-a precizat Opaina, subliniind faptul ca seful RADET nu a tinut cont nici de ultima dispozitie a Primariei Capitalei prin care trebuie sa preia datoriile de la asociatiile de proprietari si sa-i actioneze in instanta pe datornici. Directorul RADET, Virgil Ramba, ii asteapta pe administratorii asociatiilor de proprietari la negocieri privind o eventuala esalonare a datoriilor, astazi si maine, insa „acestia au aflat de initiativa RADET numai din presa“, dupa cum ne-a spus Radu Opaina.
Data publicării: 01 Dec 2005 - 12:27

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=10884&titlu=De_luni__RADET_va_ingheta_caloriferele_datornicilor_din_Capitala