Pepiniera alb-violeta [1]

Stefan BothLuni, 05 Decembrie 2005 Clubul Poli va investi intr-un centru de copii si juniori, unde sa poata creste jucatori pentru prima echipa Dupa investitiile majore facute la nivelul primei echipe, in stadion si baza de antrenament, conducerea clubului Poli se intoarce la consolidarea acestei piramide, si anume centrul de copii si juniori

. Profesorul Ion V. Ionescu a pus la dispozitia patronului Marian Iancu un proiect pentru realizarea celui mai important centru de acest fel din tara. Gica Hagi, managerul general al echipei, se va ocupa personal de dezvoltarea centrului pentru ca, in viitor, Poli sa poate creste aici jucatori pentru prima echipa, iar mai apoi pentru piata internationala. In acest moment, conducatorii Politehnicii incearca sa obtina de la Primarie terenul aflat in spatele vestiarelor stadionului „Dan Paltinisanu”, unde se afla actualmente poligonul pentru scolile de soferi. Exista discutii si pentru preluarea terenului de rugby, dar deocamdata totul se afla la nivel de intentie. Centrul de copii si juniori de la Timisoara se va realiza in colaborare cu Liceul cu Program Sportiv „Banatul”, cu care clubul a stabilit o colaborare pe termen lung. De asemenea, pe langa CFR Timisoara, condusa de Stelian Gherman, se va infiinta la inceputul anului viitor a doua echipa-satelit. Resurse imense la Poli Aproximativ 500 de copii de la Liceul „Banatul” si de la grupele de juniori ale Poli, precum si de la cele doua echipe-satelit, vor fi supusi unui proces intensiv de pregatire. In proiectul inaintat patronului Marian Iancu de catre Jackie Ionescu sunt inclusi 25-30 de antrenori calificati, majoritatea fiind deja in campul muncii. Copiii vor fi alesi din vestul tarii si nu numai, pe baza unei selectii riguroase. Jackie Ionescu, angajat pe post de consilier la Poli, recunoaste ca s-a ocupat mai mult de initierea acestui proiect. „Pana acum m-am ocupat de lucruri care sunt sub nivelul icebergului, de partea nevazuta a unor activitati care nu sunt proeminente, nu sunt observate, dar s-ar putea sa devina candva sesizabile. Am facut cateva proiecte pentru dezvoltarea clubului, echipelor si centrului de copii si juniori. Am vrut sa subliniez resursele imense pe care le are aceasta echipa de Divizia A”, a declarat Jackie Ionescu. Multumiri fratilor mitici Profesorul Ionescu spune ca, pana acum, centrul de copii si juniori de la Poli nu crestea si nu promova jucatori, singura institutie care mai dadea cate un nume fiind Liceul „Banatul”. El a lasat deoparte mandria locala si a tinut sa sublinieze mana intinsa de catre bucuresteni. „In pofida faptului ca in ultimii trei-patru ani fotbalul a fost salvat de doua echipe de Bucuresti, de doua grupuri sportivo-financiare din Capitala, fotbalul timisorean trebuie sa renasca din propriile resurse. Timisoara are o vatra de o suta de ani de fotbal, cu campioane nationale. A avut de-a lungul istoriei o suta si ceva de jucatori in echipele nationale, este un nume in fotbalul romanesc si cel international. Este inadmisibil ca fotbalul timisorean sa se atrofieze din cauza indolentei si incapacitatii unor oameni care temporar s-au ocupat de acest sport. Ne-a salvat Bucurestiul si aici trebuie sa-i privim pe fratii nostii mitici din Bucuresti cu simpatie si sa apreciem gestul de a veni sa ne faca si performanta, acolo unde noi nu am putut”, a afirmat Jackie Ionescu. Daminuta, copilul minune Din lotul deplasat de Gica Hagi in Bucuresti pentru meciul cu Dinamo au facut parte patru jucatori de la satelitul CFR: Cristian Scutaru, Iasmin Latovlevici, Florin Dochita si Cristian Daminuta. Acesta din urma, la cei doar 15 ani ai sai, este probabil cea mai mare speranta a fotbalului timisorean. Daminuta a acumulat deja experienta alaturi de echipa mare, fiind luat de Cosmin Olaroiu, alaturi de Alexandru Popovici, in cantonamentele din Austria, Franta si Italia. Miercurea trecuta, in meciul amical cu Universitatea Cluj, castigat de Poli cu 3-0, internationalul de juniori a evoluat ca titular, doua dintre goluri purtand semnatura lui. Pentru meciul cu Dinamo, Daminuta a venit in Bucuresti direct din Italia, unde a fost cu nationala Romaniei „Under 16”. Tanarul jucator provine de la Liceul „Banatul” si are un fizic impresionant pentru varsta lui: 1,85 metri. Poate juca mijlocas sau fundas central si a fost adus la Poli de catre Iosif Rotariu. In timp ce fanii il asemuiesc deja cu Patrick Vieira, antrenorul satelitului, Stelian Gherman, il compara cu Toni Dobos. „Are stilul lui Dobos cand era de 18-19 ani. Are calitati fizice foarte bune si este un jucator cerebral. Cred ca poate ajunge departe, insa totul depinde de el”, a spus Gherman.
Data publicării: 05 Dec 2005 - 07:51

Link ştire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=11578&titlu=Pepiniera_alb_violeta