Tradarea societatii civile [1]

Un grup liberal, in colaborare cu Claudiu Secasiu, membru al Colegiului CNSAS, si cu Cristian Pirvulescu, presedintele Pro-Democratia, propune reguli noi privind dosarele de Securitate

. Dupa esecul tentativei lui Constantin Ticu Dumitrescu si dupa acela al colegienilor CNSAS, care, reinviind subiectul cind nimeni nu mai credea, cerusera sigiliu dublu pe arhive, PNL a anuntat ca va aduce in fata Parlamentului o lege mai buna a dosarelor de Securitate. Anuntul, in ciuda unui scepticism bine consolidat, a trezit interesul. Liberalii pregatisera de altfel terenul, cultivind insistent tema lustratiei. Existau in plus motive practice pentru relansarea subiectului. Monica Macovei reusise sa treaca prin Parlament o lege a epurarii Justitiei, dar legea avea nevoie de acces neconditionat la dosare. Era firesc de aceea sa ne asteptam la o actiune mai indrazneata, care sa ingaduie, in prag de admitere in Uniunea Europeana, macar accesul la arhivele Securitatii, daca nu la toate arhivele privind perioada comunista. Asteptari zadarnice! Proiectul asumat de PNL aduce imbunatatiri de detaliu, dar nu-i obliga pe detinatorii de arhive sa predea toate documentele. SRI va continua, conform unei hotariri a CSAT, sa predea CNSAS-ului dosarele ca si pina acum, adica dupa bunul plac, iar celelalte detinatoare de arhive se vor sustrage pe mai departe oricarei exigente. Ideea dupa care dovezile represiunii comuniste trebuie sa ramina secrete de stat a avut inca o data cistig de cauza. O aparenta imbunatatire ofera persoanei care doreste sa-si consulte dosarul propriu accces la toate documentele, indiferent de suportul pe care se afla, adica inclusiv la microfilme. Cu toate acestea, nimic nu va putea impiedica SRI-ul sa pretinda ca ele nu exista. O alta ameliorare consta in definitia data politiei politice si agentului, respectiv colaboratorului politiei politice. Totusi, daca definitiile sint, intr-o directie, mai cuprinzatoare, ele sint, in alta directie, mai restrictive. In fine, au fost facute precizari utile referitoare la declaratiile pe proprie raspundere si la verificarile ulterioare. In ansamblu, proiectul acesta da mai curind satisfactie partidelor politice care obtin controlul asupra interpretarilor pe care CNSAS le va da documentelor. Restrictia privitoare la neapartenenta politica a membrilor Colegiului a fost abolita, iar institutia a fost pusa sub autoritatea Comisiei parlamentare de control a SRI. Modelul Institutului Gauck nici macar nu se mai ghiceste. In esenta, proiectul propus dezbaterii publice este unul al abdicarii totale si al resemnarii depline. Daca presedintele Traian Basescu, atunci cind a decis predarea dosarelor in conditiile stabilite de SRI, nu a reusit sa ingroape subiectul definitiv, proiectul PNL va aseza, in fine, deasupra lui o imensa piatra tombala. Acest proiect va pecetlui infringerea definitiva a societatii in fata Securitatii. • Horatiu Pepine este corespondent al „Deutsche Welle“ in Romania.
Publicat de : Horatiu Pepine
Data publicării: 06 Dec 2005 - 06:25

Link ştire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=11785&titlu=Tradarea_societatii_civile