Cartier rezidential in loc de hale [1]

Simona PopicaVineri, 09 Decembrie 2005 Fabricile din centrul Brasovului vor fi inlocuite de cartiere moderne, cu locuinte, birouri, spatii verzi si chiar cu o scoala

. Ideea scoaterii industriei din oras a aparut in urma cu cateva luni, cand s-a aprobat strategia de dezvoltare viitoare a municipiului. Societatile si-au facut deja calcule, planuri si chiar au inceput sa se mute in alte locatii, in afara orasului. Fabrica de uleiuri si lubrifianti Lubrifin a initiat demersurile de mutare, dupa ce a inceput constructia unei noi unitati, in vecinatatea Brasovului. Si la fabrica de mobila Lemexim, transferarea activitatii este in toi. In locul celor doua firme este prevazut deja un cartier cu cladiri moderne, cu locuinte, spatii pentru birouri, spatii comerciale, zone verzi si chiar o scoala. „Unul dintre cei care vor investi acolo este si omul de afaceri Ion Tiriac. Inainte de a achizitiona terenul, a avut o intrevedere cu mine, in care l-am asigurat ca poate face acolo o investitie si ca va avea sprijinul nostru”, a spus primarul Brasovului, George Scripcaru. Oamenii care locuiau in zona unde au functionat cele doua societati erau deranjati de praful de rumegus prezent tot timpul in atmosfera, de zgomot si de miros.
Data publicării: 09 Dec 2005 - 05:55

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12347&titlu=Cartier_rezidential_in_loc_de_hale