Teatrul cu supararea [1]

Un grup de 19 senatori PRM a atacat Legea Bugetului la Curtea Constitutionala

. Grupului PRM i s-au asociat si opt senatori PSD. Opozitiei ii sta bine sa faca sicane Puterii. Nu altfel au procedat parlamentarii actualei Puteri inaintea alegerilor din 2004. Nu de aici vine surpriza. Surpriza vine din alta parte. De la motivul plangerii. Legea Bugetului trebuia atacata. Si nu doar de un grup de senatori PRM si PSD, ci de intreaga Opozitie. Ba chiar si de intreaga societate civila, daca putem vorbi despre asa ceva in Romania ONG-urilor ajunse la guvernare dupa scrutinul din 2004. Marti, 29 noiembrie 2005, Coalitia de la Putere a votat Bugetul pe 2006 intr-o ora. Doar intr-o ora! In mai putin timp decat era nevoie pentru a citi volumul cu Bugetul. O astfel de performanta, mai degraba a muschilor decat a democratiei, nu putea scapa nesanctionata de Opozitie. Ei bine, textul trimis Curtii Constitutionale nu sufla nici macar o virgula despre felul de Mare Adunare Nationala in care a trecut Bugetul. Textul se refera la reducerea de catre Guvern a sumelor dedicate Parlamentului fara ca Guvernul sa aiba dreptul la asta. Si surprizele nu se opresc aici. Marti, 6 decembrie, purtatorul de cuvant al PSD, Cristian Diaconescu, a declarat ca senatorii PSD au facut-o in nume personal. PSD nu va contesta Bugetul la Curtea Constitutionala. Electoratul fostului partid de guvernamant va fi fost lovit de o intinsa si profunda nedumerire. Ce i-a apucat pe stabii PSD? Traverseaza un moment de descumpanire? Raspuns: Nu, nu traverseaza nici un moment de descumpanire. Dimpotriva, tradeaza o prea mare cumpanire. Cu totul si cu totul bizar, votul de la 29 noiembrie a trecut aproape neobservat. Desi Coalitia a rezolvat dintr-o lovitura o problema care-i daduse mare bataie de cap, succesul n-a fost cultivat mediatic. Nici de liderii Coalitiei, nici de presa care-i slujeste. O tacere suspecta s-a intins asupra unui moment care, de regula, sufera de prea mult zgomot. Votarea fara dificultati a Bugetului pe anul urmator. Votarea Bugetului pe 2006 s-a petrecut astfel. Deputatul Dan Rusanu, de la PNL, care conducea sedinta, i-a zis ceva unui vorbitor din Opozitie. PSD si PRM s-au suparat rau de tot si au parasit sala, jurand ca nu se mai intorc pana cand Dan Rusanu nu-si cere scuze. Dan Rusanu nu si-a cerut scuze. Mai mult, a trecut la votarea Bugetului. Si Bugetul s-a votat cat ai zice peste. Pentru ca in sala – alta ciudatenie! – Puterea avea cvorum. Ceea ce nu reusise vreo doua saptamani si ceva. La o privire superficiala, marti, 29 noiembrie, s-au petrecut in Romania doua minuni. Mari cat roata carului: a) Coalitia a reusit sa-si mobilizeze la o sedinta toti parlamentarii; b) PSD a fost tras pe sfoara. Aceste doua minuni nu mai sunt deloc minuni daca le adaugam un fapt. Un alt fapt ciudat al acelei marti nu a ceasurilor rele, ci a ciudateniilor exemplare. Liderii PSD din conducerea Camerei Deputatilor – Adrian Nastase si Miron Mitrea – lipseau. Cum sa conteste liderii PSD la Curtea Constitutionala Bugetul pe 2006? Ar risca sa vina liderii Coalitiei si sa zica, batandu-le obrazul: Pai, bine, nu ne-am inteles luni noaptea s-o faceti pe suparatii, sa iesiti din sala si sa stati pe holuri sau pe la wc, pana terminam noi de votat?! Amintiti-va ca luni noaptea si voi, si noi ne-am alarmat de declaratia lui T. Basescu la TVR ca a doua zi, marti, ii va convoca pe liderii partidelor politice parlamentare la Cotroceni pentru a media trecerea Bugetului prin Parlament. Si voi, si noi am cazut de acord ca nu trebuie sa-i dam lui Traian Basescu sansa de a se da mediator. Si am pus la cale un scenariu in toata regula. Seful nostru, Calin Popescu Tariceanu, s-a ivit pe toate posturile tv pentru a declara solemn ca membrii Coalitiei nu vor negocia cu PSD. (Intre noi, fie vorba, ori de cate ori, domnul premier devine brusc anti- PSD, e semn ca tocmai atunci a incheiat un nou targ cu PSD). Noi am mobilizat pentru marti toata suflarea parlamentara. Tot noi l-am insarcinat pe Radu Rusanu sa fie mojic. Voi ati fagaduit ca va veti supara si ca veti iesi din sala. Si ca n-o sa protestati la Curtea Constitutionala ca noi am votat bugetul cu viteza luminii. Mari actori, politicienii astia!
Data publicării: 10 Dec 2005 - 06:15

Link ştire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12474&titlu=Teatrul_cu_supararea