ALBA: Zlatna, fara apa de baut [1]

Mihaela MoraruSambata, 10 Decembrie 2005 Conducerea Autoritatii pentru Valorificarea Activelor Statului (AVAS) a raspuns, zilele trecute, interpelarii adresate de deputatul PD de Alba, Stefan Bardan, referitoare la statutul statiei de tratare a apei din Zlatna, aflata in patrimoniul SC Ampelum

. Bardan a solicitat gasirea de solutii in vederea rascumpararii statiei, impreuna cu captarile si aductiunile, de la SC Ampelum, si trecerea acestora in patrimoniul Consiliului Local Zlatna. Vicepresedintele AVAS, Catalin Sandu, a afirmat in raspunsul formulat ca „scoaterea, cu titlu gratuit, a unor bunuri din patrimoniul societatii ar conduce implicit la reducerea sumelor incasate din lichidare si, pe cale de consecinta, la prejudicierea creditorilor societatii” si ca „modalitatea de instrainare a acestor active trebuie sa fie vanzarea lor prin licitatie publica”. Cu alte cuvinte, AVAS ii condamna pe oamenii din Zlatna sa ramana fara apa potabila, doar pentru a nu prejudicia creditorii SC Ampelum, chiar daca acest lucru ar insemna sa lase aproximativ 15.000 de oameni fara apa potabila. Autoritatile din Zlatna au trimis, inca din luna august, o adresa in care solicitau sprijinul guvernului pentru a nu se ajunge in situatia ca aceste active sa fie vandute. Nu s-a intamplat nimic in acest sens, ba mai mult, priza de captare a apei de la Izvorul Ampoiului a fost vanduta intre timp.
Data publicării: 10 Dec 2005 - 06:40

Link ştire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=12537&titlu=ALBA__Zlatna__fara_apa_de_baut