Investiții de 15 milioane dolari la Zona Liberă Curtici-Arad, în anul 2005 [1]

La sfârșit de an, Administrația Zonei Libere Curtici-Arad (AZLC) a tras linie și a concluzionat că 2005 a fost un an de excepție pentru instituție.

Potrivit directorului AZLC, Mircea Pavel, s-au încheiat, în acest an, un număr de 152 de contracte, dintre care 34 sunt de concesiune, 12 de închiriere, 6 de asociere, iar o sută sunt contracte cu terți.

„Anul 2005 a fost unul de excepție pentru instituția noastră, atât din punctul de vedere al profitului realizat, cât și al investițiilor atrase. În urma licitațiilor organizate, trei societăți - Coindu, ERT, International Lighting Technologies - s-au angajat la investiții de peste 15 milioane de euro. Tot în cursul acestui an am purtat discutii și negocieri cu firme importante din Franța, Belgia, Olanda, dar și din China, India și Japonia. Sperăm că în 2006 vom reusi să colaborăm și cu firme din Asia. În acest moment avem 16 proiecte în derulare, m-aș bucura ca jumătate dintre acestea să se contretizeze“, a punctat directorul general al AZLC, Mircea Pavel.

Acesta a mai adăugat că veniturile realizate în 2005, în totalitate de 3.900 mii RON, prezintă o creștere cu 15 la sută față de cele din 2004, iar acest rezultat propulsează Zona Liberă Curtici-Arad pe primul loc pe țară. În urma celor șase licitații organizate anul acesta a fost concesionată si închiriată o suprafață de aproape 10 hectare. În prezent, gradul de ocupare pe platforma Curtici este de 75 la sută, iar pe platforma Aeroport nu mai sunt disponibile terenuri. Pe cele două platforme operează peste 40 de firme, ale căror investiții se ridică la circa 120 de milioane de dolari. Societătile din Zona Liberă Curtici Arad au creat circa 4500 de locuri de muncă.

Una dintre cele mai importante investiții din acest an în Zonal Liberă Curtici-Arad a fost cea a portughezilor de la „Coindu“, care de curând au început campania de angajare care se va finaliza după recrutarea a 1200 de angajați.

În ceea ce privește utilitățile situația s-a îmbunătățit simțitor, în acest an, ZLCA primind 250.000 RON pentru realizarea conductei de refulare de pe platforma Curtici. De asemenea, s-au mai investit 860 mii RON pentru dotarea cu utilități atât a platformei de la Aeroport cât pentru cea de la Curtici. și Pentru anul 2006, instituția speră să poată continua programul investițiilor în utilități în limita fondurilor proprii și a bugetului alocat de Consiliul Județean Arad.
Publicat de : Florin TOMUȚA
Data publicării: 26 Dec 2005 - 15:10

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=13231&titlu=Investitii_de_15_milioane_dolari_la_Zona_Libera_Curtici_Arad__in_anul_2005