Comisie de ancheta pentru SRR si SRTv [1]

Parlamentarii liberali si democrati au depus ieri la conducerile Senatului si Camerei Deputatilor solicitarea de infiintare a unei Comisii parlamentare de ancheta pentru evaluarea activitatii SRR si SRTv.

Ancheta va trebui sa lamureasca cum s-a indeplinit mandatul de serviciu public de catre cele doua societati, sa controleze actul managerial si performantele institutionale ale societatilor supuse controlului parlamentar, sa verifice activitatea financiar-contabila a societatilor, modalitatea de aplicare a legislatiei in domeniul audiovizualului si a deciziilor emise de CNA.

Daca cererea va fi acceptata, personalul SRR si SRTv va fi obligat sa raspunda solicitarilor Comisiei parlamentare de ancheta, inclusiv prin punerea la dispozitie a intregii documentatii necesare indeplinirii eficiente a mandatului incredintat comisiei.

Impiedicarea, in orice fel, a activitatii Comisiei in indeplinirea atributiilor sale se sanctioneaza potrivit legii penale. De asemenea, comisia poate invita pentru audiere orice persoana care poate avea cunostinta despre o fapta sau o imprejurare de natura sa serveasca la aflarea adevarului in domeniile care formeaza obiectul activitatii acesteia. La cererea comisiei, orice persoana care cunoste fapte sau imprejurari in legatura cu obiectul cercetarii sau care detine un mijloc de proba este obligata sa le aduca la cunostinta sau sa le infatiseze.

Publicat de : R.G.
Data publicării: 22 Feb 2005 - 09:35

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=1350&titlu=Comisie_de_ancheta_pentru_SRR_si_SRTv