Varujan Vosganian: “Activitatea din domeniul leasingului, reglementata de BNR”

Romania va avea, pentru prima data, un organism care va supraveghea activitatea firmelor de leasing, acesta fiind Banca Nationala, a declarat presedintele Comisiei de finante banci din Senat, Varujan Vosganian, informeaza Rompres

. “In domeniul finantelor, PNL are ca prioritate legislativa promovarea unui proiect de lege ce vizeaza reglementarea conditiilor de infiintare si de functionare a unei societati de leasing”, a afirmat senatorul liberal. El a precizat ca se doreste introducerea unui set de norme care sa protejeze clientii societatilor de leasing. Astfel, acestea vor trebui sa aiba un capital social de minim 100.000 de euro, probabil, mai mare, chiar in cazul leasingului imobiliar. Totodata, BNR va urmari adecvarea capitalului la expunere. “In alta ordine de idei, in anul 2006, se vor aplica doar modificarile aduse Codului Fiscal pana in iunie 2005, cele afisate pe site-ul Ministerului Finantelor in a doua jumatate a anului trecut urmand a fi luate in discutie pentru 2007”, a spus senatorul liberal. Singurele modificari la Codul Fiscal ce vor fi luate in discutie la reuniunea de marti de la Sinaia de premierul Tariceanu si ministrii de resort, vor fi cele din pachetul de reforma din domeniul Sanatatii, cum ar fi taxa pe viciu. Varujan Vosganian a precizat ca acesta decizie a fost luata de comun acord cu Ministerul Finantelor, pentru a respecta spiritul Codului fiscal. O alta prioritate a PNL in 2006 o reprezinta finalizarea, la mijlocul lunii februarie, a proiectului de lege privind activitatea Curtii de Conturi.
Data publicării: 01 Feb 2006 - 07:10

Link ştire