Grupurile de interese de la Cotroceni pentru care a demisionat Elena Udrea [1]

Dan Eduard Alexandru Elena Udrea a fost exponentul unui grup de interese care a obtinut mai multe contracte cu institutii bugetare cum ar fi: Ministerul Trasnporturilor, Primaria Capitalei etc

. Componentii acestui grup de interese sunt: Dorin Cocos, sotul Elenei Udrea (fost sef de Cabinet al lui Traian Basescu si proaspat membru PD), Dan Besciu (patronul de la Golden Blitz), Alexandru Bittner (implicat in afacerea Matusa Tamara si latifundiar in Delta Dunarii), Sorin Vulpescu si altii. Asociatia Transportatorilor Rutieri in Constructii (ATRC) acuza Ministerul Transporturilor de incompetenta profesionala si de favorizarea unor firme pentru castigarea licitatiilor de deszapezire. Printre societatile care au castigat contracte se afla si Euro Construct Trading 98. Presa a dezvaluit ca aceasta firma se afla sub controlul grupului de interese de la Cotroceni, pe relatia Besciu-Cocos-Udrea-Basescu. Caracatita incepe chiar cu restaurantul Golden Blitz, atat de drag presedintelui Basescu. Actionarii de aici sunt sotii Dan si Manuela Besciu (33,3%), Sorin Serban si Liliana Vulpescu (33,3%), Costin si Gabriela Minculescu (33,3%). Omul de afaceri Dan Besciu, gazda generoasa a cuplului Basescu-Udrea, a beneficiat el insusi, de-a lungul anilor, de generozitatea lui Traian Basescu. Astfel, impreuna cu Sorin Vulpescu, Besciu detine firma Euro Construct Trading 98 SRL care a castigat contracte de la Primarie pentru asfaltarea arterelor principale din Capitala. Firma Euro Construct s-a ocupat si de refacerea terasamentelor de cale ferata din Vrancea, iar, ca bonus, Consiliul Judetean i-a incredintat alte trei contracte pentru refacerea unor drumuri judetene. De asemenea, aceeasi firma a primit de la Administratia Nationala a Drumurilor, in regim de urgenta, prin incredintare directa, reconstruirea podului peste raul Arges, ce leaga Giurgiu de Oltenita. Autostrada Cocos-ului de aur si relatia Besciu-Cocos Ultimul plocon facut patronilor de la Golden Blitz de administratia Basescu a fost o lucrare de peste 4 milioane de euro pentru reabilitarea Autostrazii Bucuresti-Pitesti. Relatia dintre presedintele Basescu si afaceristii de la Golden Blitz pare una contra naturii. Aceasta deoarece Besciu si Vulpescu fac parte din grupul de interese controlat de Bittner, Petrache, Cocos si Miron Mitrea. Pionul de legatura dintre acest grup si Traian Basescu este Dorin Cocos, sotul Elenei Udrea. Chiar daca nu se regaseste printre actionarii de la Golden Blitz, Cocos se intersecteaza cu Dan Besciu in societatea West Tour 98 SRL, o firma profilata pe transport de calatori. Alaturi de cei doi apare ca actionar unul dintre fostii consilieri ai lui Miron Mitrea, dar si ai lui Sergiu Sechelariu, Vladimir Ionescu, precum si doi dintre oamenii de baza ai lui Alexandru Bittner: Ion Petre si Gabriel Lucov. La capatul tetaculului de la Golden Blitz apare Eugen Bejinariu, fost secretar general al guvernului Adrian Nastase. Bejinariu a fost cenzor la doua dintre firmele controlate de Bittner si Cocos, Telemedica SA si Centrul de Asistenta Sociala SA. De notorietate deja este scandalul privind atribuirea parcarilor din Capitala firmei Dalli. Din aceasta firma a facut parte omul de afaceri Dorin Cocos. In 1995, Primaria Generala a Capitalei a concesionat catre Dalli Exim toate spatiile de parcare din centrul Bucurestiului. Concesiunea firmei Dalli Exim a crescut de la 500 de locuri de parcare, castigate la licitatie, pana la 3.000 de locuri, doua pasaje subterane in centrul Capitalei si mai multe garaje, fara a se mai organiza o alta licitatie. Dalli a castigat in perioada in care Basescu a fost primar general. Contractul a expirat in luna februarie a anului trecut, dar a fost prelungit de primarul general interimar cu inca cinci ani.
Publicat de : Dan Eduard Alexandru
Data publicării: 23 Feb 2006 - 07:16

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=14940&titlu=Grupurile_de_interese_de_la_Cotroceni_pentru_care_a_demisionat_Elena_Udrea