6 lideri politici naționali trebuie să-și justifice averile și interesele [1]

Asociatia Academica de Administratie Publica "Europa" va sesiza joi, 9 martie 2006, Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru a declansa procedura legala de control a averilor unor lideri politici si demnitari importanti.

Demnitarii vizati sunt urmatorii:

1. senatorul Dan Voiculescu - Presendintele Partidului Conservator;

2. senatorul Gheorghe Copos - Ministru de Stat in Guvernul Romaniei;

3. deputatul Calin Popescu-Tariceanu - presedintele Partidului National Liberal, Primul ministru al Guvernului Romaniei;

4. senatorul Attila Verestroy - vicepresedintele Uniunii Democrate a Maghiarilor din Romania;

5. senatorul Radu Berceanu - vicepresedintele Partidului Democrat;

6. deputatul Miron Mitrea - secretarul general al Partidului Social Democrat.

Asociatia Academica de Administratie Publica "Europa" va solicita instantelor competente sa verifice declaratiile de avere si de interese depuse de demnitarii respectivi din cauza neconcordantelor aparute in declaratiile respective si/sau a evidentierii unor bunuri si terenuri nedeclarate in urma efectuarii unor anchete jurnalistice si/sau a evidentierii unor averi impresionante dificil de corelat cu veniturile acestora din perioada 1990-2006.

Procurorul General Ilie Botos va avea astfel obligatia de a transmite Comisiei de cercetare a averilor de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie solicitarea de a verifica modul de dobandire a averii de catre cei 6 lideri politici importanti. Acestia vor avea astfel ocazia sa demonstreze ca nu au nici o motivatie pentru a bloca actiunile Justitiei in tentativa acesteua de a sanctiona activitatea infractionala a unor fosti sau actuali demnitari si lideri politici influenti.

Data publicării: 09 Mar 2006 - 05:55

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=15550&titlu=6_lideri_politici_nationali_trebuie_sa_si_justifice_averile_si_interesele