CJ Arad va investi 15 mil în drumurile județene [1]

Administrația județului Arad va cheltui, în acest an, peste 15 milioane RON pentru lucrările de reparații și întreținere la drumurile județene.

Potrivit celor declarate de Iosif Matula, președintele Consiliului Județean Arad, licitația pentru lucrările de reabilitare și modernizare a drumurilor județene s-a desfășurat după reguli mult mai stricte decât cele de anul trecut, deoarece după trecerea iernii starea în care arată asfaltul reparat nu este una mulțumitoare.

„Drumurile arată sub orice critică, chiar dacă anul trecut au fost reparate. Cunoaștem atât starea majorității drumurilor județene cât și numărul gropilor, ni le asumăm și continuăm să declarăm modernizarea drumurilor județene principala prioritate a Consiliului Județean în acest an“, a precizat Matula.

La rândul său, vicepreședintele CJ Arad, Gavril Popescu a menționat că dintre cele nouă societăți participante la licitația pentru adjudecarea lucrărilor care urmează să fie efectuate la drumuri, doar două au fost declarate câștigătoare.

„SC Intermed Utilaj SRL Arad și Direcția Județeană a Drumurilor - RA Deva au câștigat licitația care s-a organizat pe patru zone ale județului. Pentru zona Ineu am fost nevoiți să anulăm licitația pentru că nici una dintre societățile participante nu s-a putut încadra în baremul de preț stabilit în caietul de sarcini“, a declarat Popescu.

Acesta a mai adăugat că a atras atenția firmelor câșigătoare că în cazul în care se vor semnala nerespectări ale prevederilor din caietele de sarcini contractele încheiate vor fi reziliate imediat, existând posibilitatea să se ceară și daune executantului lucrării. În conformitate cu prevederile caietului de sarcini, cele două societăți vor executa, în acest an plombări la cald pe o suprafață de 76.000 metri pătrați, în valoare de 2.503.438 RON, plombări succesive pe o suprafață de 20.000 metri pătrați în valoare de 313.709 RON și burdușiri pe o suprafață de 10.000 metri pătrați în valoare de 815.243 RON.

Conducerea Consiliului Județean Arad a mai menționat că lucrările la drumuri vor fi supravegheate în permanență, urmând să se efectueze controale pe toată durata derulării lucrărilor. Totodată, se va acorda o atenție majoră, cât și prioritate, tronsoanelor Arad - Moneasa, Arad - Zădăreni și Arad - Curtici.

„Aceste tronsoane le considerăm prioritate absolută pentru că ele duc în una dintre cele mai mari stațiuni turistice din județ - Moneasa, respectiv în noua Zonă Industrială a municipiului, cea de la ieșirea spre Zădăreni, unde sunt așteptați investitori importanți și, de asemenea, în Zona Liberă Curtici - Arad. Preconizăm ca în viitor să accesăm fonduri europene pentru a efectua reparații capitale la aceste tronsoane“, a precizat Gavril Popescu.

Conducerea Consiliului Județean Arad are disponibilă o sumă de peste 15 milioane RON, dintre care 3,4 milioane RON din bugetul propriu, pentru programul de întreținere și reparare a drumurilor din județ. În acest program sunt incluse întreținerea curentă a drumurilor pe timp de vară, tratamentele bituminoase, dotarea cu indicatoare și marcaje rutiere, precum și întreținerea periodică a podețelor, precum și alte lucrări.

De asemenea, în programul pe anul 2006 pentru sumele defalcate din taxa pe valoare adăugată pentru drumuri județene a fost alocată suma de 10,1 milioane RON. Din această sumă, pentru întreținerea curentă a drumurilor au fost alocați 5,1 milioane RON, în timp ce pentru ranforsare 1,8 milioane RON. Potrivit președintelui Consiliului Județean Arad, Iosif Matula, din taxa de ecologizare repartizată anul trecut instituției prin Hotărâre de Guvern a mai rămas suma de 4,5 milioane RON, bani care va fi folosiți la reparațiile de drumuri din acest an.

În anul 2005, din fondurile Consiliului Județean s-a lucrat pe nu mai puțin de 923 kilometri de drum, dintr-un total de 1.070 de kilometri.
Publicat de : Florin TOMUȚA
Data publicării: 14 Mar 2006 - 07:51

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=15701&titlu=CJ_Arad_va_investi_15_mil__in_drumurile_judetene