Deputatii “golani” au sarit cu picioarele pe Geoana si Mitrea [1]

Sustinatorii lui Nastase i-au adus reprosuri lui Mircea Geoana

.

"Ma numesc Zamfir Dumitrescu. Sunt profesor, dar de ieri sunt golan. Daca eram la sprituri cu prietenii mei profesori si artisti si imi spuneau golan poate intelegeam. Dar din partea presedintelui partidului nu admit si vreau sa va cereti scuze". Asa a inceput seria de reprosuri dure facute ieri de deputatii PSD cand au dat ochii cu Mircea Geoana. Amenintari"Este inadmisibila atitudinea dumneavoastra! Si nu este prima oara. Cum ati putut sa-i spuneti profesoarei Cati Andronescu ca-i rupeti picioarele daca o prindeti ca merge la dezbaterea organizata de domnul Roman si domnul Iliescu", si-a continuat reprosurile deputatul Zamfir Dumitrescu. Geoana s-a conformat. Si-a cerut scuze si a pus iesirea pe seama nervozitatii. "Vrem sa va cereti scuze public", a continuat si deputatul Marin Diaconescu. Deputatul Ion Stan a continuat atacul: "Nu sunt suparat pe Geoana pentru ca ne-a facut golani. Pentru ca el continua o traditie inaugurata de Iliescu care obisnuia sa ne lipeasca tot felul de etichete. Deocamdata nu ne-am constituit intr-o asociatie ca sa ne alegem un presedinte".Dan Ioan Popescu l-a atacat vehement pe Mitrea: "Eu nu am dosar penal pentru luare de mita, ci am un dosar civil. Si mi s-a sugerat sa ma autosuspend din functie. Dar cei care aveti dosare penale pentru luare de mita de ce nu va autosuspendati?". "Mi-ai zis ca nu pot candida la o functie publica pentru ca am probleme de imagine. Dar Miron, hai sa ne comparam noi doi, sa vedem care are probleme de imagine mai mari", a sarit si deputatul Tudor Mohora.Puroiul din PSDCele mai multe reprosuri i-au fost aduse lui Geoana cu privire la incapacitatea de a reforma partidul. Vicepresedintele PSD Titus Corlatean i-a facut lui Geoana o propunere radicala: "Toti cei cu probleme sa faca pasul inapoi. Ca sa nu existe discutii ne suspendam toti din actuala conducere si va dam mandatul sa va alegeti cativa oameni cu competenta politica si morala cu care sa relansati partidul". Propunerea lui Corlatean a fost sustinuta si de vicepresedintii Rovana Plumb si Dan Nica. Victor Ponta a izbucnit pe holuri: "Il sprijinim pe Mircea Geoana sa opereze puroiul din partid. Sa scape de toti sforarii si aranjatorii din jurul sau". Ponta a spus ca va da nume doar la congres. In urma cu ceva vreme el le-a cerut lui Mitrea, Hrebenciuc, Iliescu si Oprescu sa nu mai candideze la viitorul congres.Geoana: "Ati avut o prestatie canci!"Abia apucasera sa-si descarce nervii ca deputatii PSD au fost din nou ambalati de Geoana: "Sa fie clar! Eu sunt presedintele partidului! Nu vreau sa va mai duceti la presa. Doar presedintele vorbeste!". Ceea ce i-a scos din minti pe deputatii PSD au fost reprosurile lui Geoana la adresa activitatii lor: "Ati avut motiuni mediocre, prestatii modeste. Prezenta la motiuni a fost canci, eficienta canci. De acum incolo vom pune criterii de performanta pentru a masura activitatea parlamentarilor".Desi se certau cu Geoana si Mitrea de patru ore, deputatii PSD ar mai fi continuat. Sedinta a fost curmata brusc de un grup de revolutionari de la asociatia BNR, care au dat buzna in sala pentru a cere demisiile lui Iliescu si Dan Iosif.

Data publicării: 17 Mar 2006 - 06:18

Link ştire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=15827&titlu=Deputatii_“golani”_au_sarit_cu_picioarele_pe_Geoana_si_Mitrea