Senatorul Miki Spaga, cercetat pentru coruptie alaturi de Bucur de la Tartasesti [1]

Alaturi de Serban Mihailescu, in acelasi dosar, procurorii il cerceteaza si pe Marin Bucur, proprietarul restaurantului "Casa Capsa" din centrul Capitalei, un vechi prieten si consatean din Tartasesti al fostului premier Adrian Nastase

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) au inceput ieri urmarirea penala impotriva senatorului PSD Serban Mihailescu, fost secretar general al guvernului Nastase

.

Supranumit si Miki Spaga, parlamentarul este acuzat de anchetatori ca ar fi savarsit o infractiune specifica Legii de combatere a coruptiei, referitoare la "fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, (...) ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite".

"Foloasele necuvenite" obtinute de Serban Mihailescu sunt, potrivit unor surse judiciare, 11 arme de vanatoare, in valoare totala de peste 250 de milioane de lei vechi, pe care acesta le-ar fi primit in 2002, pe vremea cand era inca seful Secretariatului General al Guvernului, de la unul dintre consilierii sai.

Consilierul in cauza este celebrul Fanel Pavalache, arestat in toamna anului 2002, de procurorii anticoruptie, pentru luare de mita.

Marin Bucur i-a inregistrat armele

Anchetatorii sustin ca, in aceasta "afacere", Serban Mihailescu ar fi avut si un complice: Marin Bucur, presedinte al Asociatiei de Vanatoare si Pescuit Sportiv "Cerbul" din Bucuresti si patron al localului "Casa Capsa". El l-ar fi ajutat pe Serban Mihailescu sa-si inregistreze armele de vanatoare primite de la Pavalache, prin intermediul asociatiei pe care o conduce.

Pe de alta parte, Marin Bucur este si un vechi prieten al fostului premier Adrian Nastase, consatean din Tartasesti. Procurorii DNA le-au comunicat, ieri, lui Serban Mihailescu si lui Marin Bucur invinuirile aduse: obtinere de foloase necuvenite, respectiv, complicitate la aceasta infractiune. Actualul senator PSD risca intre unu si cinci ani de inchisoare. Niciunul dintre cei doi nu a putut fi contactat ieri pentru a-si sustine punctul de vedere in legatura cu acuzatiile aduse.

Data publicării: 21 Mar 2006 - 07:10

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=16019&titlu=Senatorul_Miki_Spaga__cercetat_pentru_coruptie_alaturi_de_Bucur_de_la_Tartasesti