Olteanu: Credibilitatea - marea problema a Parlamentului [1]

Olteanu: Credibilitatea - marea problema a ParlamentuluiA MARIUS TIAN Noul presedintele al Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, a declarat, la Alba Iulia, ca cea mai mare problema cu care se confrunta forul legislativ al carui sef a fost ales este credibilitatea, care vine din „cele doua slabiciuni ale parlamentarismului romanesc, respectiv absenteismul si lipsa de implicare“

. Solutia liderului liberal pentru rezolvarea acestor slabiciuni ar fi inregistrarea pe site-ul Camerei Deputatilor a modului in care fiecare parlamentar a votat la fiecare lege, prin inregistrarea prezentei la lucra ri, precum si prin accesul neingradit al presei la dezbateri. „Camera Deputatilor nu trebuie sa fie o masina de vot. Trebuie sa fie un for de dezbatere intre parlamentari, dar si intre parlamentari si societatea civila. Am lansat invitatii reprezentantilor societatii civile si patronatului sa vina sa participe la dezbateri“, a afirmat Olteanu. De asemenea, in calitatea sa de reprezentant al conducerii PNL, acesta a precizat ca ar fi imorala preluarea unor lideri semnificativi ai PSD de catre oricare din partidele aflate in Coalitie. Liderul liberal a declarat ca fiecare dintre partidele aflate la guvernare ar trebui sa isi aminteasca de ce parte a baricadei este. Presedintele Camerei Deputatilor a spus ca acest lucru este valabil si pentru Partidul Conservator, „care o data ce a decis sa se asocieze cu Alianta si-a asumat si principalele puncte de vedere politice ale Aliantei si puncte din programul de guvernare“. In ceea ce priveste o eventuala plecare a lui Adrian Nastase la PC, Olteanu a spus ca, din punctul sau de vedere, aceasta problema nu a fost reala, ci a fost mai degraba „un joc de imagine si o speculatie politica“. Totusi, o astfel de optiune ar fi una „irevocabila a PC de a parasi guvernarea“, a conchis Olteanu.
Data publicării: 27 Mar 2006 - 06:52

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=16212&titlu=Olteanu__Credibilitatea___marea_problema_a_Parlamentului