Traian Băsescu cere reexaminarea ștergerii datoriilor unor societăți din MEC [1]

Președintele României, Traian Băsescu, a trimis luni, 12 iunie, Parlamentului României, cererea de reexaminare asupra Legii pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 8/2006 privind aprobarea unor măsuri financiare pentru operatorii economici de sub autoritatea Ministerului Economiei și Comerțului pe anul 2005, urmând ca Parlamentul să decidă formă finală a acestei Legi.

Președintele Băsescu atrage atenția că Legea trimisă spre promulgare prevede scutirea de la plată a obligațiilor datorate și neachitate către bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetul fondului național unic de asigurări sociale de sănătate și bugetul asigurărilor pentru șomaj a unor operatori economici din subordinea Ministerului Economiei și Comerțului. Aceste obligații se ridică la valoarea de 326.261.303 lei (RON).

În adresa transmisă Parlamentului României, șeful statului arată că, în această formă, Legea poate afecta angajamentele asumate de România la Uniunea Europeană în ceea ce privește acordarea ajutoarelor de stat.

„Astfel cum sunt formulate, atât în legea de aprobare cât și în Ordonanța nr. 8/2006, scutirile de la plata obligațiilor financiare acordate au semnificația unor ajutoare de stat lipsite de caracter reversibil. Este de natura legii să stabilească, în acest caz, o condiționare a acordării scutirilor respective de elaborarea și aplicarea unor proiecte de restructurare ce ar permite funcționalitatea persoanelor juridice beneficiare”, se precizează în cererea de reexaminare.

Președintele Băsescu susține că, prin aceasta, s-ar evita repetarea situației prin care, peste o altă perioadă de timp, ar trebui acordate noi scutiri pentru a păstra în funcțiune respectivele societăți.

„De asemenea, s-ar asigura posibilitatea recuperării de către stat a unor sume prin impunerea veniturilor și operațiunilor comerciale a respectivilor operatori economici”, se mai arată în expnerea de motive.

De asemenea, președintele României amintește că toate actele normative care au avut drept obiect prezentele scutiri, începând cu Legea nr. 511/2004 a bugetului de stat pe anul 2005 și continuând cu modificările articolelor 18 și 19 ale acestei legi, au precizat expres că toate scutirile de la plată se vor acorda cu „respectarea legislației în domeniul ajutorului de stat, după autorizarea acestora de către Consiliul Concurenței”.

În avizul Consiliului Concurenței se prevede că acordarea acestor scutiri de la plată trebuie să aibă un caracter ,,esențialmente reversibil’’, or avizul și solicitarea ulterioară a Consiliului au fost preluate doar în parte, astfel că legea referitoare la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 8/2006 trebuie să cuprindă aspectele tehnice semnalate de această autoritate.
Data publicării: 13 Iun 2006 - 05:43

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=18613&titlu=Traian_Basescu_cere_reexaminarea_stergerii_datoriilor_unor_societati_din_MEC