Legea "play-back", ca si adoptata [1]

Deputatii au adoptat pe articole Legea "play-back" initiata de deputatii independenti Cozmin Gusa, Lavinia Sandru si Aurelian Pavelescu

. Desi unii deputati au spus ca "play-backul" nu este o chestiune care tine de reglementarea legislativa sau ca "nu este un lucru serios", deputatul UDMR Kelemen Hunor a aratat ca la Comisia pentru cultura s-a lucrat foarte serios si s-a rescris legea astfel incat sa fie aplicabila. Mai mult, deputatul PSD Gabriela Cretu a declarat ca parlamentarii ignora faptul ca "un concert nu este numai o actiune artistica, ci si o actiune comerciala", iar produsul trebuie etichetat pentru ca publicul sa stie ce cumpara.
Potrivit legii, publicul va trebui sa fie informat daca artistii interpreti vocali fac "play-back" in timpul spectacolelor sau al concertelor. (N.N.)
Publicat de : Realitatea Romaneasc
Data publicării: 23 Iun 2006 - 05:37

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=18873&titlu=Legea___play_back____ca_si_adoptata