Societatea civila ii va monitoriza pe deputati direct din Camera [1]

Din toamna, reprezentantii societatii civile vor putea asista la lucrarile comisiilor permanente ale Camerei Deputatilor

. Acestia se vor putea acredita si vor primi, asemeni presei, un birou special amenajat pentru ei. Presedintele Camerei Bogdan Olteanu s-a intalnit, ieri, cu peste 80 de membri ai organizatiilor nonguvernamentale, carora le-a prezentat detalii in acest sens. El le-a aratat biroul de care vor beneficia incepand cu luna septembrie, dupa care i-a invitat in sala de sedinte a Comisiei juridice. Olteanu a tinut sa precizeze ca persoanele care se vor acredita vor avea acces permanent in toate spatiile publice ale Camerei Deputatilor. Cu toate acestea, membrii Comisiilor sunt cei care pot accepta sau nu prezenta unor invitati la dezbateri. document.write( ' ); Reprezentantii societatii civile sunt nevoiti sa faca o solicitare prealabila in urma careia sa obtina acordul de participare. Un membru al asociatiei "Salvati Vama Veche" i-a cerut lui Olteanu sa precizeze daca societatea civila va avea doar rol de "spectator", "imagine" sau va avea "un cuvant de spus" la dezbaterile parlamentarilor. Seful Camerei considera ca ONG-urile ar trebui sa participe la sedintele comisiilor si sa aiba rol consultativ.

Cartelele de vot si in comisii

Comisiile juridica, de buget-finante si de administratie publica ale Camerei Deputatilor vor beneficia, din aceasta toamna, de un sistem electronic de vot si de inregistrare a dezbaterilor. Acesta este format din microfoanele si aparatele de vot care vor fi folosite la Sommet-ul Francofoniei si care vor fi donate Camerei si dintr-un sistem de inregistrare si transmisie audio-video, care va fi achizitionat din fondurile forului legislativ. Aparatele de vot sunt asemanatoare cu cele folosite la sedintele de plen, cartelele de vot fiind compatibile cu ambele sisteme. Presedintele Camerei Bogdan Olteanu a aratat ca se va incerca gasirea de fonduri pentru informatizarea celorlalte comisii. Cele trei dotate deja au fost alese, potrivit sefului Camerei, dupa "criteriul incarcarii cu proiecte de interes public". In acelasi timp, Olteanu a spus ca spera sa fie finalizat cat mai repede proiectul initiat cuteleviziunea publica,de infiintare a unui canal prin cablu, care sa transmita lucrarile Parlamentului.

Publicat de : Ziarul Gandul
Data publicării: 22 Aug 2006 - 05:57

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=20305&titlu=Societatea_civila_ii_va_monitoriza_pe_deputati_direct_din_Camera