Sefii Primariei au furat lemnele copiilor [1]

Primarita si viceprimarul din Stelnica sunt acuzati ca au sustras din lemnele pentru scoli

.

Achizitia de lemne pentru incalzirea dispensarului si a scolilor a iscat un scandal de pomina in comuna ialomiteana Stelnica. Pentru ca mai bine de jumatate din cantitatea platita de primarie nu a ajuns in magaziile institutiei, politia a demarat o ancheta.

Din primele date rezulta ca din lemnele destinate incalzirii salilor de curs din doua scoli si-au facut parte Ancuta Zainea, primarul comunei, Aurel Staicu, viceprimar, si Constantin Arotaritei, tehnicianul de urbanism din cadrul institutiei.

Lemnele pentru doamna primar

Necesarul de lemne pentru incalzirea scolilor din Stelnica, satul Maltezi, si pentru dispensarul comunal a fost estimat pentru iarna viitoare la 100 metri steri. Valoarea mica, 11.000 lei, a dat posibilitatea achizitiei fara licitatie publica, lemnele fiind cumparate prin selectie de oferte.

Ancuta Zainea a numit o comisie pentru evaluarea ofertelor, comisie condusa de Constantin Arotaritei, tehnician pe probleme urbanistice.

Firma din Calarasi care a avut cel mai mic pret a livrat lemnele in doua transe, la primul transport de 60 metri lemn de foc primaria achitand imediat factura emisa.

Dupa doua saptamani, al doilea transport a fost predat viceprimarului Staicu, cel care avea obligatia de a duce lemnele de foc in magazia scolii din Maltezi si intr-un depozit situat in curtea primariei.

Din acest moment a izbucnit scandalul. Viceprimarul sustine ca lemnele aduse nu erau in cantitatea din acte si l-a luat la intrebari pe delegatul firmei.

„Mi-a spus ca 10 metri au fost dusi la doamna primar, 10 metri la Arotaritei, si de-aia sunt mai putine lemne”, spune viceprimarul Staicu. In cele din urma, ca sa se musamalizeze intreaga poveste, viceprimarului i-a fost inchisa gura dupa ce a primit si el trei metri steri de lemne.

40 de metri in loc de 100

Politia a intrat pe fir si a decis inventarierea lemnului din locurile unde fusese depozitat pentru a stabili daca cineva a sustras materialul lemnos.

Reprezentantii Directiei Silvice si ai politiei au stabilit ca fizic nu exista decat 40 din cei 100 metri steri cumparati, cu mult sub necesarul pentru incalzirea copiilor. In baza declaratiilor stranse in zilele urmatoare vor fi chemati sa dea declaratii cei acuzati ca si-au luat lemn din cota alocata pentru scoli.

Se pare ca ancheta politiei a imbolnavit-o subit pe primarita

Imediat dupa ce au fost declansate cercetarile legate de sustragerile de lemn, Ancuta Zainea s-a imbolnavit si s-a internat intr-un spital din Bucuresti. Ea incearca sa scape astfel de intrebarile satenilor si sa se puna la adapost in fata oamenilor legii.

Ca sa justifice cei zece metri steri de lemn, ea a prezentat o chitanta de mana incheiata cu reprezentantul societatii comerciale care a livrat lemnul de foc, o chitanta pe care insa a trecut antetul si a aplicat stampila Consiliului Local Stelnica.

In lipsa ei, la primarie domneste o stare de confuzie, functionarii, speriati de intrebarile politistilor de la Anticoruptie, refuza categoric sa vorbeasca despre achizitia de lemne.

Stari conflictuale cu unii consilieri

Ancuta Zainea a candidat pentru prima data in anul 2004 pe listele Partidului Democrat si a reusit sa devina una dintre cele mai tinere femei primar din judetul Ialomita.

Bine vazuta de conducerea partidului, Ancuta Zainea este perceputa drept unul dintre viitorii oameni de succes ai PD. Ea a ales sa conduca destinele comunei cu o mana forte, iar sedintele de consiliu local nu duc lipsa de certuri mai ales cu viceprimarul Aurel Staicu, liderul local al Partidului Romania Mare.

„Se cearta mai mereu cei doi, mai ales acum, de cand a iesit la iveala magaria cu lemnele pentru scoala. S-au acuzat reciproc ca au furat din lemnele copiilor, dar eu cred ca amandoi sunt vinovati.

Sa aduca lemnele inapoi si sa-si cumpere cu banii lor, asa cum ne luam si noi, astia care nu lucram la primarie”, comenteaza oamenii la carciuma din centrul comunei.

Ei sunt intrigati de scandalul lemnelor de foc mai cu seama pentru ca Ancuta Zainea provine dintr-o familie care castiga foarte bine din afaceri.

Elevii scolii din Maltezi ar putea tremura de frig iarna aceasta

Data publicării: 05 Sep 2006 - 05:34

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=20609&titlu=Sefii_Primariei_au_furat_lemnele_copiilor