UDMR se bazează pe PSD, PD și PNL în procesul autonomiei teritoriale [1]

Deputatul UDMR de Covasna, Antal Arpad, s-a declarat luni, la Sfântu Gheorghe, surprins de reacția partidelor românești vizavi de întâlnirea primarilor UDMR de la Miercurea Ciuc, transmite corespondentul AMOS News.

Potrivit lui Antal, autonomia locală dorită de UDMR nu este una pe criterii etnice ci una dictată de majoritate și mai ales de nevoia de stabilire a unei regiuni care să dezvolte economic județele Covasna, Harghita și Mureș.

Într-o conferință de presă comună, deputații UDMR Antal Arpad și Tamas Sandor au subliniat necesitatea stabilirii Ținutului Secuiesc și marcarea granițelor acestuia prin simboluri; cei doi deputați au subliniat că legislația românească permite marcarea granițelor unui ținut și că reacțiile partidelor politice românești la înființarea Asociației Ținutului Secuiesc sunt „doar un proces politic”.

Astfel, UDMR dorește marcarea exactă a fiecărei intrări în Ținutul Secuiesc prin porți ce vor simboliza „ospitalitatea secuilor”, fiind de părere că ar fi fost în interesul tuturor stabilirea acestui ținut înainte de cea a regiunilor de dezvoltare: „Nu vrem ca după ianuarie 2007 să intrăm în aceeași regiune cu județe ca Sibiu și Brașov- asta ar atrage mai puține fonduri europene pentru Covasna, Harghita și Mureș”, a explicat Antal Arpad.

Cei doi deputați UDMR au mai subliniat că „nu e în interesul Bucureștiului să aibă parte de lupte de stradă în centrul țării și nici să iasă UDMR-ul din Parlament”.

Revenind la întâlnirea primarilor UDMR de la Miercurea Ciuc, deputații UDMR au calificat înființarea Asociației Ținutului Secuiesc drept o „decizie comună” normală, în interesul celor trei județe cu populație majoritar maghiară.
Cei doi deputați UDMR s-au declarat încrezători în viitorul Asociației: „Chiar dacă partidele politice au reacționat vehement la înființarea acestei Asociații ce urmărește autonomia Ținutului Secuiesc, suntem siguri că se poate ajunge la compromisuri. Ne bazăm pe partide ca PSD, PD și PNL”.

Publicat de : Monica VAJNA
Data publicării: 26 Sep 2006 - 06:09

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=21078&titlu=UDMR_se_bazeaza_pe_PSD__PD_si_PNL_in_procesul_autonomiei_teritoriale