Nemultumit de politica urbana a arhitectilor bucuresteni,Videanu cere francezilor ajutor pentru a face din Capitala micul Paris de odinioara [1]

Primarul general Adriean Videanu a cerut primarului din Paris, Bertrand Delanoe, sa il sprijine pentru a realiza, impreuna cu un grup de arhitecti francezi, o expertiza de refacere a Bucurestiului

. Edilul-sef al Capitalei s-a aratat interesat sa dezvolte o noua fata a Bucurestiului, cat mai apropiata de cea a Parisului, din prisma faptului ca arhitectura orasului, care s-a dezvoltat la sfarsitul secolului al XIX-lea, este in corelatie cu cea franceza. Cererea a fost formulata, in discursul de la inchiderea celei de-a 26-a Adunari Generale a Asociatiei Internationale a Primarilor Francofoni (AIMF). Cetatenii din Bucuresti sunt mandri de patrimoniul urbanistic influentat de cultura franceza, care trebuie mai bine conservat si protejat, a declarat, primarul general al Capitalei, Adriean Videanu, in discursul de la inchiderea celei de-a 26-a Adunari Generale a Asociatiei Internationale a Primarilor Francofoni (AIMF). Edilul sef le-a transmis celor 250 de colegi ai sai din alte mari orase francofone ca o problema rezolvata intr-un oras este o experienta de impartasit, iar aceasta reuniune a ajutat la crearea puntilor necesare pentru aceste schimburi de experienta. “Colaborarea intre administratiile urbane este necesara, dar mult mai importanta este cooperarea acestor administratii cu membrii comunitatii respective. Orice proiect demarat de administratie trebuie sa aiba aprobarea si sprijinul comunitatii”, a subliniat Videanu. De asemenea, primarul Parisului si presedinte al AIMF, Bertrand Delanoe, a aratat ca democratia este inima valorilor francofone, iar primarii francofoni trebuie sa isi dedice activitatea numai pentru a imbunatati viata locuitorilor oraselor lor. Bertrand Delanoe a tinut sa adreseze multumiri speciale primarului Videanu si echipei sale pentru modul in care s-au achitat de organizarea Sommet-ului Francofoniei. “Cu totii suntem acasa aici, la Bucuresti, pentru ca poporul roman este profund atasat de identitatea francofona. Acest lucru este cu atat mai mult de apreciat, in conditiile in care francofonia si idealul francofon au ramas vii intr-un timp in care Romania se confrunta cu represiunea totalitara si lipsa libertatii de exprimare”, a spus primarul Parisului. El nu a uitat sa sublinieze solidaritatea AIMF cu poporul libanez si cu locuitorii Beirutului, greu incercati de conflictul din vara acestui an. La randul sau, secretarul general al Organizatiei Internationale a Fracofoniei (OIF), Abdou Diouf, a spus ca tema reuniunii primarilor francofoni, “Orasul si educatia civica”, a urmarit pregatirea administratiilor din orasele membre pentru a-si reforma relatia cu cetatenii. “Participarea cetatenilor la procesul de decizie, preluarea initiativelor acestora, folosirea celor mai noi tehnologii pentru informarea acestora trebuie sa fie o preocupare permanenta pentru primarii francofoni”, a spus secretarul general al OIF. La randul sau, Abdou Diouf a multumit primarului Videanu pentru ospitalitatea cu care au fost primiti in Bucuresti oaspetii francofoni. Comunicarea cu cetatenii, consultarea acestora cu privire la teme importante in viata comunitatilor locale precum mediul, asistenta medicala, politicile municipale sau dezvoltarea economica locala au fost chestiunile aflate pe agenda Adunarii Generale a Asociatiei Internationale a Primarilor Francofoni. Primarul general Adriean Videanu a cerut miercuri primarului din Paris, Bertrand Delanoe, sa il sprijine pentru a realiza, impreuna cu un grup de arhitecti francezi, o expertiza de refacere a Bucurestiului. Edilul-sef al Capitalei s-a aratat interesat sa dezvolte o noua fata a Bucurestiului, cat mai apropiata de cea a Parisului, din prisma faptului ca arhitectura orasului, care s-a dezvoltat la sfarsitul secolului al XIX-lea, este in corelatie cu cea franceza. “Am solicitat un sprijin din partea Parisului in ideea unei expertize de refacere a Bucurestiului, avand in vedere elementele de cultura franceza care au stat la baza dezvoltarii Capitalei noastre”, a spus Videanu. Primarul Delanoe a aratat, in cadrul unei conferinte comune de presa, prilejuita de cea de-a doua sedinta plenara a Adunarii Generale a AIMF, tot interesul pentru aceasta initiativa, dand asigurari ca echipa va ajunge la Bucuresti. Primarul general a mentionat ca acelasi lucru i l-a solicitat si primarului din Montreal. Adriean Videanu s-a declarat nemultumit de politica urbana a arhitectilor bucuresteni, pe care i-a numit “un monolit”.
Publicat de : Eugenia Popescu
Data publicării: 30 Sep 2006 - 09:17