80 de primarii in Uniunea pentru Tinutul Secuiesc [1]

Peste o saptamana, la 7 decembrie, se va infiinta, la Sfantu Gheorghe, Uniunea pentru Tinutul Secuiesc

. 80 de primarii si consilii locale din Harghita, Covasna si Brasov vor adera, in prima faza, la asociatia care are drept scop declarat dezvoltarea regionala, economica si culturala. Sunt asteptate ca, imediat dupa sedinta de constituire, sa se afilieze Uniunii si unitatile administrative locale din Mures. Presedintele Consiliului Judetean Covasna, Demeter Janos, mandatat de UDMR sa se ocupe de chestiunile legate de infiintarea asociatiei, ne-a declarat ca Uniunea pentru Tinutul Secuiesc va avea un buget propriu obtinut din bugetul primariilor si consiliilor locale. "Toate primariile vor trebui sa cotizeze si sa atraga fonduri europene. if(typeof(ord)=="undefined")ord=Math.random()*10000000000000000; document.write('); Fiecare unitate administrativa are resurse financiare sa participe la diverse asociatii, deci are resurse si pentru Uniunea pentru Tinutul Secuiesc", a aratat Demeter Janos. El a precizat ca, deocamdata, nu vor fi incluse in asociatie si consiliile judetene. "In acest moment, vom avea doar consilii locale pentru ca dorim o consultare de jos in sus in privinta dezvoltarii regionale si economice", a explicat presedintele Consiliului Judetean Covasna. La sedinta de constituire din 7 decembrie va participa si liderul UDMR, Marko Bela, precum si parlamentari ai Uniunii. In prezenta acestora, se va adopta Statutul asociatiei si se va alege conducerea sa. Uniunea pentru Tinutul Secuiesc va avea personalitate juridica, de drept privat si de utilitate publica. (R. D.)
Publicat de : Ziarul Gandul
Data publicării: 30 Noi 2006 - 05:57

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=22341&titlu=80_de_primarii_in_Uniunea_pentru_Tinutul_Secuiesc