Ciuvica: Mircea Basescu si Bogdan Buzaianu "sunt prieteni de pahar" [1]

Grupul de Investigatii Politice (GIP), condus de Mugur Ciuvica, a dat publicitatii doua fotografii si contractul incheiat intre SC Energy Holding SRL si SC Plusfood Constanta SRL, sustinA˘nd ca acestea demonstreaza ca Mircea Basescu si Bogdan Buzaianu "sunt prieteni de pahar" si ca fratele presedintelui "este un prieten al baietilor destepti din energie"

.
Mugur Ciuvica incearca sa demonstreze publicA˘nd doua fotografii ca Mircea Basescu si Bogdan Buzaianu sunt extrem de apropiati, in ciuda declaratiilor fratelui presedintelui Basescu. Ciuvica aminteste declaratiile lui Mircea Basescu dintr-un interviu publicat la 9 martie: "L-am vazut o singura data pe Bogdan Buzaianu, dupa semnarea contractului cu Energy Holding. Am avut o discutie tehnica, fiindca a fost nevoie de o adaptare a instalatiei electrice. Nu suntem nici macar cunostinte, de prietenie nu poate fi vorba".
Conform lui Ciuvica, cele doua fotografii date publicitatii de Grupul de Investigatii Politice demonstreaza ca Mircea Basescu "minte". "Este imposibil ca doua persoane care nu A«sunt nici macar cunostinteA» sa se afle in ipostaze precum cele din fotografiile pe care le publicam. Este evident ca fotografiile nu au fost facute la A«discutia tehnicaA» la care se refera Mircea Basescu. Daca fratele presedintelui ar spune adevarul, ar insemna ca Bogdan Buzaianu ii soptea la ureche, printre pahare si sticle de bautura, detalii tehnice referitoare la A«adaptarea instalatiei electriceA»", se arata in comunicatul GIP semnat de Ciuvica.
Fotografiile publicate de GIP ii prezinta pe Mircea Basescu si pe Bogdan Buzaianu in doua ipostaze: discutA˘nd in fata unei mese pe care se afla doua pahare cu sampanie, o vaza cu flori, o sticla albastra, un bol cu gheata si cA˘teva pahare nefolosite si stA˘nd unul in fata altuia si uitA˘ndu-se spre o a treia persoana, in fotografie aparA˘nd doar mA˘na acesteia.
GIP publica si contractul de furnizare a energiei electrice incheiat intre SC Energy Holding SRL si SC Plusfood Constanta SRL, semnat de Mircea Basescu. "Prevederile acestui contract demonstreaza inca o data relatia extrem de strA˘nsa dintre fratele presedintelui Basescu si A«baietii destepti din energieA». Prin contractul incheiat cu Energy Holding, firma lui Mircea Basescu devine intermediar de energie electrica", precizeaza Ciuvica.
Conform acestuia, contractul este foarte avantajos pentru Plusfood Constanta SRL, pentru ca pretul de 84-87 de dolari/MW pe care il plateste pentru energie este foarte mic, mult mai mic chiar decA˘t cel cu care firma lui Mircea Basescu cumpara energie direct de la Electrica, si pentru ca firma fratelui presedintelui, "un SRL cu capital social de doar 90 de dolari, care nu are intre obiectele de activitate intermedierea energiei electrice", primeste dreptul de a revinde energia achizitionata.
Amenintare cu Justitia
A§n replica la acuzatiile aduse, fratele sefului statului, Mircea Basescu, a declarat ieri ca il va da in judecata pe Mugur Ciuvica, daca acesta nu aduce probe in 24 de ore in sprijinul afirmatiilor conform carora el cumpara energie la pret mic si de asemenea ca o revinde. "Daca Ciuvica nu aduce probe in 24 de ore ca eu iau energie electrica ieftina si ca eu revA˘nd energie electrica, il dau in judecata", a declarat Mircea Basescu.
Fratele presedintelui a mentionat ca este manager de punct de lucru al firmei SC Plusfood Constanta, societate romA˘neasca cu capital integral olandez si a precizat ca risca sa fie dat afara daca cele sustinute de Ciuvica ar fi adevarate. El infirma declaratiile lui Mugur Ciuvica, conform carora Nicolae Bogdan Buzaianu ii este apropiat, si neaga totodata ca firma Plusfood din Constanta se ocupa cu revinderea de energie electrica. "Dupa a€™90, eu nu am facut politica, m-am ocupat strict de afaceri. Nu am intrat in partidul fratelui meu. Nu prea am timp sa ma uit la dezbaterile politice si nu discut cu acesta despre politica. Nu sunt membru in niciun partid si nu am timp sa vorbesc cu fratele meu despre politica", a spus Mircea Basescu.
Referindu-se la intA˘lnirea cu Nicolae Bogdan Buzaianu, unde a fost fotografiat impreuna cu acesta, fratele presedintelui a precizat ca aceasta a avut loc in Bucuresti in decembrie 2006, la Clubul Bamboo. "Eram cu niste prieteni si cu sotiile in Bucuresti. Buzaianu era si el acolo, la Bamboo, cu un grup de prieteni. La un moment dat, m-a vazut si a venit la mine la masa. A stat vreo cinci minute: A«Ce mai faceti? Ce mai spuneti?A», politetile de rigoare", a spus Mircea Basescu.
Publicat de : Realitatea Romaneasc
Data publicării: 12 Mar 2007 - 06:13

Link ştire   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=24053&titlu=Ciuvica__Mircea_Basescu_si_Bogdan_Buzaianu___sunt_prieteni_de_pahar__