Traian Băsescu cere reexaminarea Legii privind suspendarea executării silite a SN Îmbunătățiri Funciare S.A. [1]

Președintele României, Traian Băsescu, a trimis astăzi, Parlamentului României, cererea de reexaminare a Legii pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 77/2006 privind suspendarea executării silite a creanțelor fiscale administrate de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) față de Societatea Națională Îmbunătățiri Funciare S.A.

Șeful statului precizează în adresa trimisă Parlamentului că, prin Ordonanța de urgență nr. 77/2006, Guvernul a suspendat executarea silită a creanțelor fiscale administrate de ANAF față de SN Îmbunătățiri Funciare S.A. pe o perioadă de 6 luni, în prelungirea unei alte perioade de 6 luni în care îi mai fusese acordată această facilitate, prin Hotărârea Guvernului nr. 375/2006.

Președintele atrage atenția că Legea de aprobare a Ordonanței a prelungit această perioadă la 3 ani.

Președintele Băsescu mai informează Parlamentul că a consultat Consiliul Concurenței, care a transmis prin adresa nr. 1517 din 22 martie 2007 faptul că „măsura de suspendare a executării silite a creanțelor fiscale față de SN Îmbunătățiri Funciare S.A., pe o perioadă de 3 ani, implică elemente de ajutor de stat deoarece ajutorul este acordat din surse de stat pentru că se amână recuperarea datoriilor societății către bugetul consolidat al statului, măsura este selectivă deoarece se adresează numai SN Îmbunătățiri Funciare S.A., se creează un avantaj societății deoarece nu este executată silit pe o perioadă de 3 ani și astfel activitatea acesteia nu este afectată, iar măsura distorsionează concurența pe piață."

În aceste condiții, se arată în cererea de reexaminare, reglementarea națională încalcă prevederile art. 88 alin. (3) din Tratatul Comunității Europene, acordându-se facilități prin încălcarea normelor privind acordarea ajutorului de stat. În acest context, Președintele României solicită reexaminarea acestei legii în sensul eliminării din textul articolului unic, a prevederilor ce stabilesc ajutorul de stat criticat.

Data publicării: 24 Mar 2007 - 07:28