Proiect de lege pentru romanii din Harghita si Covasna [1]

Deputatii romani din Covasna si Harghita vor depune un proiect de lege privind garantarea reprezentarii in Parlament a romanilor din cele doua judete

.
Proiectul va fi depus saptamana viitoare de deputatii Petre Strachinaru (PD) si Mircea Dusa (PSD). Deputatul PD de Covasna Petre Strachinaru a declarat ieri ca, alaturi de deputatul Mircea Dusa (deputat PSD de Harghita), va introduce la Parlament o veche initiativa a societatii civile romanesti din cele doua judete, unde romanii sunt minoritari numeric, pentru ca romanii sa fie reprezentati din oficiu in Parlament. Potrivit parlamentarului, in eventualitatea introducerii votului uninominal, ar exista riscul ca romanii din Covasna si Harghita sa nu mai aiba reprezentanti in Parlament.
In acest context s-a decis reluarea demersurilor incepute de societatea civila romaneasca in urma cu cativa ani privind garantarea prin lege a reprezentarii in Parlament din oficiu a comunitatii romanesti din Covasna si Harghita, atat in Camera Deputatilor, cat si in Senat. Potrivit proiectului, partidul care va putea no-minaliza un reprezen-tant in Parlament va fi cel care va obtine cele mai multe voturi la alegerile parlamentare.
Petre Strachinaru a subliniat ca luni va prezenta proiectul si conducerii PD pentru a obtine un sprijin in acest sens. (Dan Ghetu)
Publicat de : Realitatea Romaneasc
Data publicării: 14 Apr 2007 - 06:50

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=24515&titlu=Proiect_de_lege_pentru_romanii_din_Harghita_si_Covasna