Ajutor de urgență pentru șapte foști mari sportivi de la Primăria Sectorului 1 [1]

Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman a elaborat un proiect de hotărâre de Consiliu Local prin care Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sector 1 urmează să acorde ajutoare de urgență pentru 7 persoane vârstnice cu venituri reduse, care au merite olimpice, se arată într-un comunicat remis AMOS News.

Proiectul de Hotărâre a fost adoptat în sedința de Consiliu Local de joi de 28 iunie ac. Ajutorul de urgență, în cuantum de 500 lei/persoană, va fi acordat de două ori pe an, în preajma Sfintelor Sărbători de Crăciun și Paște. Pentru a beneficia de acest ajutor, persoanele în cauză trebuie să depună anual în perioadele 25 februarie-5 martie și 25 noiembrie-5 decembrie, la Registratura DGASPC Sector 1, o solicitare însoțită de copie a actului de identitate.

Cei șapte foști mari campioni ai sportului românesc care vor beneficia  de ajutor de urgență sunt:

Radu Costinescu în vârstă de 65 de ani,a fost voleibalist la Clubul Rapid București, fiind multiplu campion național și european. A câștigat în anii 60 Cupa Campionilor Europeni la volei;

Gheorghe Covaci, în vârstă de 72 de ani,a fost handbalist la C.S. Dinamo și a obținut titlul mondial cu echipa națională în 1962;

Maria Alexandru, în vârstă de 68 de ani,a practicat tenisul de masă la Clubul Sportiv Progresul. Pe parcursul carierei sportive a obținut 30 de titluri naționale, 30 de titluri balcanice, 3 titluri mondiale și 4 europene;

Octavian Popescu, în vârstă de 87 de ani, a fost medicul lotului olimpic de sporturi nautice. În 1950 a pus bazele Federației Române de Caiac Canoe și Canotaj, contribuind la obținerea a 400 de titluri olimpice, mondiale și europene;

Ștefan Roman, în vârstă de 80 de ani,a fost voleibalist la Clubul Politehnica Timișoara și Steaua, obținând 5 titluri naționale, unul de vicecampion  european și mondial. Ca antrenor a pregătit echipa Rapid, cu care a câștigat 3 cupe europene și echipa națională cu care a câștigat Campionatul European în 1963;

Tudor Aurelia Szoke, în vârstă de 71 de ani,a fost handbalistă la Cluburile Știința București și Rapid București, obținând 10 titluri de campiană națională. Cu echipa națională a obținut trei titluri de campioană mondială și două de campioană europeană;

Hadârcă Dragoș, în vârstă de 78 de ani,a practicat atletismul la cluburile Steaua și Voința București și apoi a fost  antrenor federal. Ca antrenor federal și-a adus contribuția la obținarea de performanțe deosebite de către sportivii români la Jocurile Olimpice desfășurate în perioada 1990-2004.

Toți acesti mari campioni domiciliază în Sectorul 1 și din păcate se confruntă cu lipsuri materiale și probleme de sănătate.Hotărârea  Consiliului Local Sector 1 vine în întâmpinarea propunerii, în acest sens, venită din partea Fundației Olimpice Române.

În Ședința de Consiliu din data de 28 iunie ac. au mai fost adoptate un număr de 34 de hotărâri, printre care și hotărârea privind aprobarea rectificării bugetului consolidat de venituri și cheltuieli al Consiliului Local Sector 1 pe anul 2007.

Data publicării: 30 Iun 2007 - 06:52

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=25634&titlu=Ajutor_de_urgenta_pentru_sapte_fosti_mari_sportivi_de_la_Primaria_Sectorului_1