Consiliul Judetean Timis intra în tranzactia Iancu-Tender pentru ?salvarea lui Poli? [1]

.09.2008

Presedintele Consiliului Jude­tean Timis, democratul Constantin Ostaficiuc, forteaza cu o graba suspecta implicarea institutiei în tranzactia de preluare de catre Ovidiu Tender a pachetului majoritar al societatii care detine FC Timisoara de la Marian Iancu. Toata miscarea în forta se desfasoara sub perdeaua de fum a „salvarii echipei de fotbal a timisorenilor”. Ieri  a avut loc o AGA fulger a SC Inter Service Center SA, unde firmele lui Tender sunt asociate cu CJ Timis si detin pachetul majoritar. Ulterior, Ostaficiuc a declarat presei: „Am hotarat demararea procedurilor de negociere de cumparare a pachetului majoritar de actiuni detinut de grupul BkP-VGB”. Democratul s-a enervat în momentul în care a fost întrebat de modul în care consiliul judetean va finanta aceasta tranzactie ca actionar la Inter Service. „Deocamdata este vorba doar de negociere. Este treaba Inter Service cum va plati. Nu va intereseaza ca Poli sa fie salvata în acest moment?”, s-a rastit Ostaficiuc la ziaristi.

Chiar daca nu stie cand vor începe discutiile cu Iancu, Ostaficiuc a anuntat ca institutia si-a delegat reprezentantii la negocieri, printre acestia si seful comisiei economice, consilierul judetean taranist Viorel Sasca. Acesta habar n-avea de nominalizare. „Nu m-a întrebat nimic Ostaficiuc înainte de AGA. Nu stiu ce cautam noi în chestia asta. Ce sa negociem? Si domnul Ostaficiuc, si domnul Tender ne-au spus ca Iancu le-a zis ca problema palmaresului o rezolva el, în vanzarea societatii fiind inclus si palmaresul. Asta include o întelegere cu Claudio Zambon. Eu vad ca toti vor sa castige în afacerea asta. Domnul Tender a declarat ca se implica în aceasta chestiune nu pentru fotbal, ci pentru ca l-a rugat domnul Ostaficiuc”, a sustinut Sasca.

Data publicării: 11 Sep 2008 - 05:52

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=31014&titlu=Consiliul_Judetean_Timis_intra_in_tranzactia_Iancu_Tender_pentru_?salvarea_lui_Poli?