Senatorii-juristi au decis ca preotii pot fi verificati de CNSAS, la cerere [1]

Preotii vor putea fi verificati de CNSAS la cererea sefilor cultelor religioase din care fac parte, a decis miercuri Comisia jurdica a Senatului, care a revenit asupra unei hotarari anterioare prin care prelatii erau eliminati din categoria persoanelor supuse controlului Consiliului

.Potrivit NewsIn, amendamentul prin care prelatii sunt reintrodusi in categoria persoanelor verificate de CNSAS a apartinut senatorului liberal Norica Nicolai si a fost acceptat in unanimitate de membrii Comisiei juridice prezenti la dezbaterea Ordonantei 24/2008. Senatorii-juristi au revenit astfel asupra unei decizii luate cu o saptamana in urma si care prevedea eliminarea acestei categorii din randul celor supuse controlului CNSAS."Nu ne-am razgandit. Amendamentul meu a fost foarte clar: preotii pot fi verificati, cu avizul sefilor cultelor religioase. Mi s-a parut absolut corect, pentru ca nu pot lua dreptul unui cult religios sa dispuna asupra colaborarii cu Securitatea a preotilor", a declarat, dupa incheierea dezbaterilor Comisiei juridice, senatorul PNL Norica Nicolai. La randul sau, vicepresedintele CNSAS Vergiliu Tarau a precizat ca, din experienta practica a CNSAS, au existat foarte multe solicitari din partea reprezentantilor cultelor, episcopiilor si protopopiatelor, pentru verificarea preotilor.Intrebata cum califica nemultumirile exprimate de premierul Tariceanu asupra deciziei anterioare a Comisiei juridice, Norica Nicolai a spus ca premierul "poate critica pe oricine, insa comisia, in momentul de fata, poate sa ia o decizie prin vot, respectand procedura parlamentara". Ea a adaugat ca ONG-urile sunt libere sa participe la dezbaterile Comisiei juridice.Comisia urmeaza sa reia dezbaterile si asupra altor doua puncte care au starnit de asemenea reactii din partea societatii civile. Este vorba de redefinirea notiunii de colaborator si excluderea din aceasta categorie a fostilor nomenclaturisti. Conform unei hotarari anterioare, colaborator este pesoana care a furnizat cu intentie informatii Securitatii, coroborat cu alte probe.Senatorii-juristi au decis in sedinta de miercuri sa pastreze forma ordonantei de urgenta, prin care directia de specialitate din CNSAS intocmeste o nota de constatare cu privire la calitatea de lucrator sau colaborator al Securitatii, insa au modificat instanta careia ii este inaintata actiunea. Potrivit deciziei Comisiei juridice, actiunea de constatare va fi introdusa la sectia de contencios a Curtii de Apel Bucuresti, iar nu a Tribunalului Bucuresti, asa cum prevedea reglementarea Guvernului. Decizia a fost luata cu 5 voturi pentru (Mario Oprea, Norica Nicolai, Gavrila Vasilescu, Ion Basgan, Ioan Chelaru) si doua voturi impotriva (Gheorghe Constantin si Peter Eckstein Kovacs).Societatea civila si sindicatele au sustinut, intr-un comunicat de presa, ca amendamentele aduse anterior de senatorii juristi Legii CNSAS restrang accesul la informatii pentru deconspirarea fostilor securisti, expun institutia la o noua decizie de neconstitutionalitate si fac imposibila verificarea candidatilor.
Data publicării: 18 Sep 2008 - 05:35

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=31081&titlu=Senatorii_juristi_au_decis_ca_preotii_pot_fi_verificati_de_CNSAS__la_cerere