Deputatul Știreanu re(de)vine pe prima pagină [1]

După ce multă vreme a evitat, în calitatea publică pe care o deține, să scrie sau să-și pună semnătura pe unele dintre producțiile cotidianului "Azi", al cărui fondator este, Octavian Știreanu reintră în forță în divizia comentatorilor-analiști cu un editorial. "Unde a fost judecătorul?" - se întreabă jurnalistul-parlamentar, referindu-se, evident, la evenimentul central al zilei de miercuri.

"Unde a fost jucătorul?

Discursul de ieri din fața Parlamentului al președintelui Băsescu a surprins din mai multe puncte de vedere. Mai întâi, este de mirare cum șeful statului a catadixit să coboare până la nivelul unei instituții pe care nu contenește s-o discrediteze sistematic în fel și chip.

Aici, nu este vorba doar de incriminarea nepermisă a celor „322“ parlamentari, ci și de viziunea de ansamblu pe care actualul șef al statului o are asupra instituțiilor democratice. Toate prestațiile sale politice de până acum conduc spre ideea că Parlamentul, căruia i se conferă prin Constituție un rol reprezentativ în statul de drept, nu este pentru Băsescu decât o adunătură de troglodiți, în majoritate infractori potențiali, care nu fac altceva decât „să sugă sângele poporului“. Marea întrebare este: De unde atâta demagogie la un om care a vrut să se adreseze unei instituții pe care o disprețuiește profund?

În al doilea rând, trebuie să recunoaștem că Băsescu a citit destul de corect textul scris de alții. Capitolele acestui discurs, chiar redactate fiind în stiluri diferite, totuși au fost articulate coerent, astfel încât să pară un tot unitar. Este bine că Băsescu s-a încredințat unor oameni care aveau ce să spună în diferite domenii, dar la fel de limpede este că, procedând la lectura unui text scris de alții, juca un rol prea strâmt și prea complicat față de cel cu care e obișnuit. Distanța de la „păsărică“ și „țigancă împuțită“ până la academismul problematicii globale a lumii contemporane este mult prea mare pentru a crede că prestația lui Băsescu poate fi serioasă și credibilă. Virtutea de retorică și elocință a actualului șef al statului este aceea de a fi mereu natural și nicidecum de a-și asuma poveri concptuale importante pentru destinul unei națiuni, dar care i se par complet inutile și obositoare.

În sfârșit, în al treilea rând, problema care se pune este a modului în care președintele s-a raportat până acum la temele invocate ieri în discursul său. De pildă, tema demografică este una dintre cele mai preocupante pentru societatea românească și care nu avea neapărat un conținut politic; altfel spus, era o temă perfect adecvată unui președinte echidistant. Ce a făcut dl. președinte timp de 4 ani relativ la această temă? Unde a fost jucătorul, în toată această perioadă? Acum, domnia sa constată că, într-adevăr, sunt destule vulnerabilități în societate și sunt destule subiecte care trebuie abordate pe termen scurt ori la care trebuie reflectat pe termen mediu sau lung. Este meritul celor care i-au scris discursul că au pus în pagină asemenea subiecte. Dar, repetăm: unde a fost jucătorul în tot răstimpul în care trebuie să se ocupe de așa ceva – și nu de altele?

Mandatul de până acum al lui Băsescu n-a reprezentat, după cum se știe, decât un nesfârșit spectacol de calomnii la adresa unor persoane, de jigniri la adresa unor partide, de stigmatizări la adresa unor instituții importante ale democrației (între care presa și Parlamentul), ca și de neascunse tentative de a acumula, prin intermediul serviciilor secrete, ca și prin instrumentul legal al unor precepte de tip neocomunist privind siguranța națională, cât mai multă putere în stat – dacă nu cumva cea exclusivă.

Acestea au fost preocupările și subiectiele de până acum ale președintelui jucător. A schimba în ceasul al 11-lea registrul preocupărilor reprezintă un gest mult prea tardiv pentru a deveni și credibil. Altfel spus, problemele din discursul lui Băsescu sunt reale și merită să fie analizate, dar nicicum nu el este omul capabil să și le asume ori, cu atât mai mult, să le și rezolve".

Data publicării: 26 Sep 2008 - 06:42

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=31148&titlu=Deputatul_Stireanu_re_de_vine_pe_prima_pagina