Constantinescu: Lui Basescu trebuie sa-i aratam iesirea pe usa din dos a istoriei [1]

Fostul presedinte Emil Constantinescu l-a atacat, luni, pe Traian Basescu, in discursul de la evenimentul de lansare a programului politic al candidatului PNL la prezidentiale, spunand ca ar trebui sa i se arate actualului sef al statului iesirea pe usa din dos a istoriei

."Daca dorim un presedinte asemanator sefilor de state din Uniunea Europeana si nu cu unul tipic regimurilor oligarhice, atunci trebuie sa alegem intre doua profiluri de presedinte complet diferite. Mizeria morala a societatii romanesti, care ne apasa din ce in ce mai mult, pleaca de la faptul ca o mare parte a opiniei publice a acceptat o nerusinata manipulare", a spus Constantinescu, citat de Mediafax.Fostul presedinte a mentionat ca "numai printr-o manipulare s-a putut accepta promovarea la cea mai inalta functie a statului a unei personalitati care are exact profilul contrar celui de care Romania are nevoie"."Numai prin manipulare un nomenclaturist si un colaborator permanent al Securitatii a putut fi prezentat ca un luptator impotriva comunismului si a Securitatii din care el insusi a facut parte. Numai printr-o manipulare un personaj inculpat la Inalta Curte de Casatie si Justitie in cel mai mare proces de coruptie din Romania - proces suspendat prin tertipuri juridice, luate in considerare a calitatii sale de presedinte - poate fi prezentat ca un luptator impotriva coruptiei. Ascensiunea sa la cea mai inalta functie in stat a fost posibila numai printr-un santaj politic si moral gandit si pus la cale de un grup de intelectuali din societatea civila", a sustinut fostul sef de stat.El a mentionat ca "este momentul ca romanii sa spuna «Nu» unui astfel de personaj si sa-i arate iesirea pe usa din dos a istoriei"."In 2009, avem ocazia sa alegem bine si sa-l delimitam atat de raul cel mare, cat si de raul cel mic. Cel care isi lanseaza proiectul politic astazi, Crin Antonescu, nu este legat de niciunul dintre pacatele atat de raspandite in peisajul postdecembrist. Nu a fost nomenclaturist sau activist comunist, nu s-a compromis in favoarea acelui regim, nu a colaborat cu Securitatea si nu poate fi folosit sau santajat de niciunul dintre oamenii ei, nu a fost acuzat nici macar in NUP de coruptie, desi a ocupat timp de patru ani o functie de raspundere ministeriala, nu are afaceri necurate cu grupuri de interese economice", a continuat Emil Constantinescu.El a mai spus ca, "daca Traian Basescu a facut un lucru bun in dezastruosul sau mandat, atunci a fost acela ca a strans in jurul sau intelectuali cu suflet de sluga"."Carol al II-lea, Gheorghiu Dej sau Ceausescu au reusit si ei. Poate ca singura diferenta este ca, in celelate trei regimuri, valoarea intelectuala era mai mare si, de asemenea, ca cei de astazi puteau sa opteze pentru a-si realiza cariera intr-un sistem democratic. Daca Traian Basescu a identificat in societatea civila pe cei cu mentalitatea de lingusitori si profitori, noi va trebui sa-i identificam pe aceia care mai cred in valorile morale si sunt gata sa lupte pentru ele", a apreciat Constantinescu.El a subliniat ca Antonescu a dat dovada de "maturitate" politica si ca succesul lui Crin Antonescu nu e numai problema PNL, este si o verificare la zi a constiintei pentru societatea civila."Sa-l sprijinim cu toate fortele noastre! Victoria lui Crin Antonescu va fi victoria noastra si pentru multi ani de acum inainte istoria Romaniei", a conchis Emil Constantinescu.
Data publicării: 15 Iul 2009 - 05:45

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=33629&titlu=Constantinescu__Lui_Basescu_trebuie_sa_i_aratam_iesirea_pe_usa_din_dos_a_istoriei