Comisia de aparare va ancheta afacerile lui Mircea Basescu [1]

Presedintele Comisiei de aparare din Senat, Theodor Melescanu, a anuntat ca ministrul Apararii, Mihai Stanisoara, va fi convocat la comisie in cazul Mircea Basescu

."In aceasta saptamana am avut o reuniune a Comisiei pentru aparare din Senat, la Constanta, si am discutat despre audierea lui Stanisoara. Ideea a fost ca, la reluarea lucrarilor Parlamentului, sa-i invitam la audieri pe ministrul Stanisoara, pe seful Statului Major al Armatei si pe secretarul de stat pe armament, sa ne precizeze stadiul si perspectivele programului de inzestrare a Armatei si programul de delaborare de munitii, avand in vedere ca in presa au circulat tot felul de informatii", a afirmat Melescanu. Presedintele comisiei a precizat ca, in urma acestor audieri, "in functie de elementele de clarificare care vor fi aduse de catre audiati", se va stabili daca se va infiinta o comisie de ancheta in cazul Mircea Basescu sau nu. Liderul PNL a precizat ca "o comisie de ancheta se poate face numai dupa ce apar clarificari din partea institutiilor abilitate".Presedintele Traian Basescu a declarat sambata la Bailesti (Dolj) ca va da un raspuns legat de scandalul in care a aparut numele fratelui sau intr-o declaratie publica, atunci cand va avea "o explicatie". "Nu raspund in strada. Am promis ca voi face o declaratie publica atunci cand voi avea o explicatie", a spus Basescu, invocand comunicatul similar transmis joi de Presedintie, in care se vorbea de "momentul oportun" la care presedintele va explica "ce se afla in spatele" scadalului Mircea Basescu. Administratia Prezidentiala acuza si speculatiile facute in mass-media privind transporturi ilegale de armament si legaturi cu organizatii teroriste. "Unii politicieni si persoane asociate acestora desfasoara o campanie de discreditare sistematica a unor institutii ale statului", se mai spune in comunicat.Saptamana trecuta, Sorin Rosca Stanescu a afirmat ca fratele presedintelui, Mircea Basescu, ar fi implicat intr-o afacere ilegala de trafic de explozibil. Presa a mai dezvaluit asocierea lui Mircea Basescu la firma SC Desintco SRL, aflata in conflict de interese fata de CSAT.
Data publicării: 31 Aug 2009 - 05:38

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34107&titlu=Comisia_de_aparare_va_ancheta_afacerile_lui_Mircea_Basescu