CCR: Legea Educatiei ar fi trebuit dezbatuta in Parlament [1]

CCR: Legea Educatiei ar fi trebuit dezbatuta in Parlament Curtea Constitutionala (CCR) a transmis motivarea deciziei exprimate pe 18 decembrie, prin care declara neconstitutionala Legea Educatiei, judecatorii mentionând ca asumarea raspunderii nu era oportuna

. Acestia au mai spus ca dezbaterea în procedura obisnuita în Parlament ar fi permis societatii civile implicarea în problema educatiei nationale.Judecatorii Curtii au transmis, în motivare, ca angajarea raspunderii Guvernului "când exista o majoritate parlamentara care rezulta din faptul ca partidele respective au format Guvernul, adoptarea sub forma asumarii raspunderii nu era oportuna, cu atât mai mult cu cât intrarea în vigoare a acestei legi nu se face imediat, ci pentru anul preuniversitar si universitar 2010-2011". Totodata, Curtea mai scria în motivare ca "dezbaterea în procedura obisnuita în Parlament, nu numai ca ar fi fost beneficiara unor amendamente, dar ar fi permis implicarea societatii civile în problema educatiei nationale", se mentioneaza în document. Asumarea se face pentru legi cu aplicare imediataTotodata, în motivare se mai arata ca angajarea raspunderii Guvernului are drept scop luarea unor masuri urgente pentru un domeniu de maxima importanta si aplicarea acestora imediata. Judecatorii arata ca spre deosebire de celelalte legi din pachet - legea salarizarii unice si reorganizarea institutiilor -, legea educatiei nu are aplicare imediata. Toate masurile de reorganizare a sistemului de învatamânt devin efective numai la începerea unui nou an scolar.De asemenea, Curtea a mai aratat ca organizarea generala a învatamântului se reglementeaza prin lege organica. "Asa fiind, Curtea considera ca ocolirea procedurii de examinare si dezbatere a proiectului de lege atât în cadrul comisiilor de specialitate, cât si în plenul fiecarei Camere a Parlamentului, potrivit competentelor stabilite de art. 75 din Constitutie si recurgerea la angajarea raspunderii asupra unui proiect de lege, nu-si gaseste o motivare în sensul celor aratate", se mentioneaza în documentul CCR, citat de NewsIn. "În concluzie, (...) angajarea raspunderii Guvernului asupra unui proiect de lege nu poate fi facuta oricând, oricum si în orice conditii, deoarece aceasta modalitate de legiferare reprezinta, într-o ordine fireasca a mecanismelor statului de drept, o exceptie", se arata în concluzia CCR. Sesizarea PNL se baza pe cinci critici majorePe 18 noiembrie, Curtea Constitutionala a admis sesizarea facuta de Partidul National Liberal si a decis ca Legea educatiei contravine Constitutiei, actul normativ fiind unul dintre cele trei pe care Guvernul Boc si-a asumat raspunderea în Parlament în septembrie. Anuntul privind atacul pe Legea educatiei a fost facut pe 23 septembrie, când deputatul PNL Ciprian Dobre a prezentat principalele aspecte prezentate în sesizare."Cinci critici majore am dezvoltat în sesizarea noastra. Primul aspect este legat de directorii si directorii adjuncti ai unitatilor de învatamânt, articolul 251 din lege, care spune ca profesorii care detin functia de director sau director adjunct sunt incompatibili cu calitatea de membru al unui partid politic", a spus Dobre. Alte critici au fost legate de faptul ca exista discriminari între sistemul public si privat în ceea ce priveste bacalaureatul, dar si prevederea prin care cetatenii români primesc 500 de euro la nastere.O alta critica enuntata de Dobre a facut referire la încalcarea articolului din Constitutie care garanteaza autonomia universitara, spunând ca aceasta este încalcata. "La articolul 298 se arata ca în cazuri bine justificate în perioada unei legislaturi de patru ani, Ministerul Educatiei poate, prin ordin, sa suspende din functie rectorul unei institutii de învatamânt superior de stat sau privat, acreditata sau autorizata provizoriu", a spus liberalul.
Data publicării: 28 Dec 2009 - 06:07

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=34962&titlu=CCR__Legea_Educatiei_ar_fi_trebuit_dezbatuta_in_Parlament