Primaria Capitalei nu mai poate subventiona pretul apei calde [1]

Primaria Capitalei nu mai poate subventiona pretul apei caldeAfrodita Cicovschi / afrodita

.cicovschi@curierulnational.roBucurestenii ar putea plati, din vara, câte 31,6 lei în plus pe luna Oprescu: "RADET SI RATB sunt adevarate gauri negre, care consuma jumatate din bugetul primariei"Consumatorii casnici din Capitala ar putea plati, din vara, câte 31,6 lei în plus, lunar, pentru apa calda, majorare estimata pentru cei care locuiesc în apartamente cu doua-trei persoane, a anuntat, ieri, primarul general Sorin Oprescu.Cresterea pretului de facturare pentru populatie, ca urmare a reducerii subventiilor, va însemna cheltuieli mai mari cu 75,4 lei pe luna pentru acelasi apartament asa-zis conventional, locuit de doua-trei persoane, care consuma, în medie, 5 gigacalorii de apa calda pe an."Primaria nu mai poate subventiona pretul apei calde. Nu mai avem resurse", a spus edilul-sef al Capitalei citat de NewsIn, precizând ca reducerea subventiilor este prevazuta în bugetul municipalitatii pe 2010. Oprescu a mai precizat, în schimb, ca pretul de facturare a caldurii pentru populatie va ramâne neschimbat, respectiv 119 lei/gigacalorie, datorita subventiilor. Pentru apa calda, însa, populatia va plati exact pretul de la producator, adica 300 de lei/gigacalorie, indiferent de anotimp. Oprescu a mai spus ca Regia Autonoma de Distributie a Energiei Termice (RADET) si Regia Autonoma de Transport Bucuresti (RATB) sunt adevarate gauri negre, care consuma aproape jumatate din bugetul municipalitatii. "Trebuie eficientizate si apoi transformate în societati comerciale", a conchis primarul general.Viceprimarul Raicu: Regiile ar trebui transformate în societati comerciale Declaratia facuta ieri de primarul Capitalei Sorin Oprescu, potrivit caruia municipalitatea intentioneaza sa scada nivelul subventiei la energia termica, astfel încât sa ajunga în vara la zero, a stârnit reactii în rândul oficialilor din cadrul institutiei."Subventiile pentru gigacalorie si pentru transportul în comun au o valoare totala de peste 500 de milioane de euro, ceea ce reprezinta aproape 50% din bugetul primariei. În aceste conditii, banii pentru investitii nu pot depasi, practic, 7% din buget. În aceste conditii, ne gândim sa facem ceva modificari, dar nu prin scaderea subventiilor, ci prin eficientizarea celor doua regii - RADET si RATB", a explicat viceprimarul Capitalei, Mircea Raicu, precizând ca eficientizarea ar putea însemna reduceri de personal, eliminarea unor costuri inutile si, eventual, transformarea RATB si RADET din regii în societati comerciale. Raicu a mai spus ca bugetul municipalitatii va fi adoptat, cel mai probabil, în cursul saptamânii viitoare în comisiile Consiliului General al Municipiului Bucuresti, urmând apoi sa fie în dezbatere publica si, într-o ultima faza, sa fie votat de consilieri.ELCEN a cerut majorarea pretului gigacaloriei cu 9,1%Precizarile lui Raicu vin dupa ce primarul general Sorin Oprescu a declarat ca municipalitatea intentioneaza sa scada subventia la pretul de tarifare a energiei termice pentru populatie, iar din vara sa o reduca la zero, macar temporar, din pricina scumpirii gigacaloriei la producator. "Noi am compensat pretul gigacaloriei si e un efort financiar important, iar daca vor scumpi preturile, nu vom mai face fata. Si atunci, pentru acesti oameni, am zis sa mai scadem din aceasta subventie, sa subventionam undeva la 168-170 (lei/gigacalorie - n.r.), iar pe perioada de vara, unde apa calda nu mai e atât de importanta, sa nu o mai subventionam o perioada... si sa marim veniturile, ca sa facem investitii", a declarat edilul-sef al Capitalei, pe stirileprotv.ro. Pretul de tarifare al gigacaloriei a fost, în sezonul rece 2008/2009, de 248 de lei/gigacalorie, din care populatia platea doar 119 lei, datorita subventiilor asigurate de municipalitate. În 2010, pretul platit de populatie pentru o gigacalorie ramâne acelasi, desi ELCEN, furnizorul Regiei Autonome de Distributie a Energiei Termice, a decis cresterea pretului energiei termice livrate populatiei de Electrocentrale Bucuresti cu 9,1%, diferenta fiind suportata în continuare de primarie.
Data publicării: 09 Mar 2010 - 05:43

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=35349&titlu=Primaria_Capitalei_nu_mai_poate_subventiona_pretul_apei_calde