Dan Voiculescu: "Impozitati averile mari de la 1 septembrie!" [1]

Declarand ca sustine fara rezerve intentia Executivului Boc de a impozita averile mari, presedintele fondator al PC ii recomanda premierului Boc, prin intermediul unei scrisori, un calendar de aplicare a acestei masuri

. "Consider ca este natural si necesar ca persoanele care si-au obtinut prosperitatea prin munca, talent sau noroc în perioada de crestere economica sa contribuie suplimentar la efortul national de depasire a crizei. Dincolo de meritele individuale, marile averi ale României s-au construit în interiorul si cu resursele economice si umane ale societatii românesti. În consecinta, într-un moment de acuta recesiune economica, proprietarii acestor averi au responsabilitatea de a întoarce ajutorul primit", spune Dan Voiculescu în scrisoarea postata pe blog. El îi recomanda premierului un calendar pentru aplicarea masurilor, aratând ca "trebuie depasit cadrul bunelor intentii, trebuie actionat transparent, obiectiv si rapid". "Pâna la 1 august 2010, stabiliti clar criteriile în functie de care vor fi selectate averile asupra carora se va introduce un impozit suplimentar. În perioada 1-10 august 2010, întâlniti-va cu reprezentantii marilor contribuabili privati. Prezentati-le deschis masura si solicitati-le sa o accepte si sa o sprijine. Cei de buna credinta va vor sustine, ceilalti trebuie atent monitorizati si obligati sa-si achite datoria fata de societatea româneasca. De la 1 septembrie 2010, introduceti impozitul suplimentar pentru marile averi prin ordonanta de urgenta - un demers exceptional necesita solutii exceptionale", scrie Dan Voiculescu. Senatorul PC îi mai transmite premierului sa renunte la "operatiuni de cosmetizare menite sa protejeze camarila de partid", la campanii îndreptate împotriva categoriilor sociale vulnerabile si la "demersul absurd de a lua de la cei care n-au". "Cautati-va resursele acolo unde acestea exista din abundenta. Impozitati rapid, inteligent si impartial marile averi", conchide Dan Voiculescu.
Data publicării: 30 Iul 2010 - 05:35

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=36351&titlu=Dan_Voiculescu____Impozitati_averile_mari_de_la_1_septembrie___