Fostul deputat Marian Hoinaru capuseaza SIF Muntenia [1]

Marian Hoinaru, fost deputat PNL de Ialomita in legislatura 2004-2008 si fost secretar de stat la Ministerul Agriculturii in perioada aliantei PSD-PDL, actualmente aflat in tabara PDL-ului, este membru in Consiliul Reprezentantilor Actiona­rilor( CRA ) la Societatea de Investitii Financiare( SIF ) Muntenia si, totodata, presedinte-director general la SC Unisem SA Bucuresti, societate care face parte din portofoliul aceleiasi SIF

. Surse apropiate fondurilor de investitii spun ca, cel putin pe zona Ialomita – Constanta, nu presedintele Consiliului de Administratie, Petre Pavel Szel, are cel mai important cuvant de spus in derularea afacerilor SIF Muntenia, ci Marian  Hoinaru, impreuna cu amicul lui, Gabriel Fili­mon, directorul executiv al SAI Muntenia Invest – firma de administrare a SIF Muntenia. Prin diverse operatiuni, unele la marginea legii, cei doi isi trag partea leului din banii societatilor aflate in portofoliul SIF Muntenia. Prietenia dintre Hoinaru si Filimon s-a "cimentat" in august 2006, atunci cand au pus la cale cele­bra preluare a societatii comerciale "Hanul Piratilor", din Navodari, pe care au cumparat-o de la SIF, prin intermediul firmei SC Prodesigne SRL din Slobozia, cu doar 4,5 mili­oane de euro. Ceea ce l-a determinat pe Gigi Becali, care declara ca el a oferit o suma mai mare, dar a fost declarat necastigator, sa faca scandal in presa si sa sesizeze DNA despre acest aranjament.Cert este faptul ca, odata ajuns in Consiliul Reprezentantilor Actionari­lor la SIF Muntenia, Hoinaru a inceput sa-si faca jocurile: l-a pus pe finul lui, Ilie Sima, presedinte-director general la Semrom Muntenia, el multumindu-se la inceput cu functia de membru in Conslilul de Administratie al Semrom Oltenia. In 2010, Hoinaru  a facut "un pas inainte" si s-a instalat presedinte-director gene­ral la Unisem SA Bucuresti, una dintre societatile profitabile controlate de SIF Muntenia. Dar, sub conduce­rea "inteleapta" a lui Hoinaru, de la un profit consistent obtinut in 2009 (circa 6 miliarde de lei vechi), SC Unisem a ajuns pe pierdere in 2010 (peste 13 miliarde de lei vechi la finele trimestrului III). Nici nu-i de mirare, avand in vedere platile generoase facute de Hoinaru catre firmele sale de familie, din fondurile in continua scadere ale Unisem. De exemplu, numai in perioada iulie-decembrie 2010, prin sase ordine de plata, Marian Hoinaru i-a virat sotiei sale, Lidia Hoinaru, din banii SC Unisem, 186.000 RON, chipurile, pentru "consultanta" acordata de firma Maholi Consult, unde Lidia Hoinaru este asociat unic. Dar, chiar daca Unisem ajunge la fundul sacului, Hoinaru profita de functia pe care o detine la SIF Muntenia in Consiliul Reprezentantilor Actionari­lor si face rost de bani. Astfel, in martie 2010, Hoinaru "impinge" de la SIF Muntenia catre Unisem, nu mai putin de 6 milioane RON, adica aproape 1,5 milioane de euro, sub forma unei majorari de capital, la care, "ghinion", nu participa decat SIF, ceilalti actionari dovedindu-se foarte "reticenti"!Țeapar de tepar!Desi la inceput a refuzat sa ne raspunda la intrebari, Dumitru Visan, pa­tro­nul firmei Prodesigne SRL din Slobozia – unul dintre partenerii de afaceri ai fostului deputat Marian Hoinaru, a acceptat in final, la insistentele noastre, sa vorbeasca despre "experienta" pe care a trait-o cu fostul deputat PNL, actualmente fruntas PDL in judetul Ialomita, Marian Hoinaru. "Omul acesta m-a dezamagit, asa cum aveam sa aflu ca i-a dezamagit si pe multi altii" – ne-a declarat pentru inceput Dumitru Visan. Acesta a recunoscut ca a cumparat societatea comerciala "Hanul Piratilor", din Navodari, impreu­na cu Marian Hoinaru. "Pentru ca detineam deja un pachet mic de actiuni la aceasta societate, la vanzarea pachetului majoritar am beneficiat de dreptul de preemptiune, conform legii, si am castigat corect in fata lui Gigi Becali, la pret egal" – ne-a marturisit Visan. Ceea ce a urmat, insa, avea sa produca o ruptura definitiva intre cei doi parteneri. "Practic, banii pentru actiunile cumparate i-am dat doar eu, in rate, pe baza unui credit bancar, facut pe firma mea. Hoinaru nu a scos nici un ban din buzunar, dimpotriva, a avut doar de castigat. In plus, i-am mai dat o gramada de bani, inclusiv pentru campaniile electorale, desigur, cu forme legale. Dar si aici m-a pa­ca­lit, lasandu-ma descoperit in fata unor eventuale controale financiare. De exemplu, la un moment dat, prin 2008, i-am virat nu mai putin de 300.000 RON la o firma, pentru niste aparatura electrica, pe baza unei facturi trimise prin fax, cu promisiunea ca-mi va trimite ulterior factura originala. Dar pana in ziua de azi nu am primit nimic, nici marfa, nici factura. Ăsta e domnul Hoinaru, un tepar care da lovitura si fuge. Nu-mi place sa vorbesc urat despre fostii parteneri de afaceri, dar omul asta pur si simplu m-a stors de bani si m-a nenorocit" – ne-a declarat Dumitru Visan. De­sigur, am incercat sa obtinem si parerea d-lui Marian Hoinaru despre cele relatate de interlocutorii nostri. Pentru ca la Slobozia nu a fost de gasit, l-am contactat telefonic. "Nu va declar nimic, scrieti ce vreti si sa nu ma mai cautati niciodata la acest telefon, ca nu o sa va spun nimic" – ne-a taiat-o scurt domnul Marian Hoinaru.
Data publicării: 25 Ian 2011 - 06:26

Link știre   [1] https://www.fundatia-aleg.ro/index.php?name=News&file=article&sid=37352&titlu=Fostul_deputat_Marian_Hoinaru_capuseaza_SIF_Muntenia